Çağdaş Fransız sosyoloji ve felsefesinde Pierre Bourdieu'nun yeri ve önemi
The place and importance of P. Bourdieu in contemporary French sociology and philosophy
- Tez No: 810026
- Danışmanlar: PROF. DR. TALİP KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu çalışma, yirminci yüzyılın önemli düşünürlerinden biri olan Pierre Felix Bourdieu'nün yaşamını, temel kavramlarını ve sosyoloji bilimine katkılarını açıklayarak kavramsal bir zemin oluşturmayı hedeflemiştir. Bourdieu'nün önemli düşünürler arasında yer almasının başlıca sebeplerinden biri, onun felsefe temelli bir sosyoloji ile zıtlıkları aşma girişiminde bulunmasıdır. Sosyoloji tarihine bakıldığı zaman; birey-toplum, eylem-yapı veya özne-nesne gibi düalizmlerin uzun yıllar boyunca varlığını koruyarak devam ettiği görülmektedir. Tüm bu düalizimler sonuçta sosyal bilimcileri ikiye ayırmış ve kutuplaştırmıştır. Bourdieu ise kendi geliştirdiği kavramsal repertuarı ile tüm bu ikilikleri aşmayı hedeflemiştir. Başta habitus, alan, sermaye ve reflexive (düşünümsellik) olmak üzere birçok önemli kavramı kendi sosyolojisi dahilinde şekillendirmiş ve bu kavramlara yeni anlamlar kazandırmıştır. O, yaptığı kavram açıklamaları ile söz konusu zıtlıkların farklı kutuplarda bulunmasının sosyoloji bilimine bir katkı sağlamadığını belirtmiş, bunun yerine zıtlıkların birlikteliğini savunmuştur. Nesnenin özne ile birlikte, bireyin toplum ile birlikte ya da eylemin yapı ile birlikte daha anlamlı olduğunu ve bu kavramların sosyoloji bilimine birliktelik içerisinde katkı sağlayacağını vurgulamıştır. Bu sebeple bu çalışma, Bourdieu'nün kavramlarını odağına alarak onun açıklayıcı repertuarını ayrıntılı olarak ele almaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to form a conceptual basis by explaining the life, basic concepts and contributions of Pierre Felix Bourdieu, one of the important thinkers of the twentieth century, to the science of sociology. One of the main reasons why Bourdieu is among the important thinkers is that he attempted to overcome the contradictions with a philosophy-based sociology. When looking at the history of sociology; It is seen that dualisms such as individual-society, action-structure or subject-object continue to exist for many years. All these dualisms ultimately divided and polarized social scientists. Bourdieu, on the other hand, aimed to overcome all these dualities with his conceptual repertoire. He shaped many important concepts, especially habitus, field, capital and reflexive, within his own sociology and gave new meanings to these concepts. With his conceptual explanations, he stated that the contrasts in question at different poles did not contribute to the science of sociology, and instead he defended the unity of the opposites. He emphasized that the object together with the subject, the individual together with the society or the action together with the structure are more meaningful and that these concepts will contribute to the science of sociology in unity. For this reason, this study focuses on Bourdieu's concepts and examines his explanatory repertoire in detail.