Özel gereksinimli çocuğu olan ebeveynlerin maneviyat ve psikolojik sağlamlık ilişkisi üzerine bir araştırma
A study on the relationship between spirituality and psychological resilience of parents with special needs children
  1. Tez No: 810028
  2. Yazar: CANAN KAPUCU ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER FARUK SÖYLEV
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Manevi Danışmanlık ve Rehberlik Anabilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Araştırmanın temel amacı özel gereksinimli çocuğu olan ebeveynlerin maneviyat ile psikolojik sağlamlığı arasındaki ilişkinin ortaya konulmasıdır. Ayrıca özel gereksinimli çocuğu olan ebeveynlerin maneviyat ve psikolojik sağlamlık düzeylerinin cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, anne-babanın mesleği, ailenin gelir durumu, çocuğun özel gereksinim türü, özel gereksinimli çocuğun yaşı gibi değişkenlere göre farklılaşıp farklılaşmadığını inceleyerek, sonuçlara uygun çözüm önerileri sunmaktır. Araştırma örneklemini 2021-2022 eğitim-öğretim yılında Kütahya ilinde özel eğitim okulları ve kaynaştırma programında bulunan öğrencilerin basit random örnekleme yoluyla seçilen gönüllü 360 anne babası oluşturmaktadır. Araştırma nicel yaklaşıma dayalı ilişkisel tarama modelinde yürütülmüştür. Araştırmaya katılan anne babalardan veriler“Kişisel Bilgi Formu”,“Maneviyat Ölçeği”ve“Kısa Psikolojik Sağlamlık Ölçeği”(KPSÖ) uygulanarak toplanmıştır. Elde edilen veriler SPSS 22 İstatistik Paket Programı yardımı ile analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of the study is to reveal the relationship between the spirituality and psychological resilience of parents who have children with special needs. In addition, it is to examine whether the spirituality and psychological resilience levels of parents with children with special needs differ according to variables such as gender, age, education level, occupation of parents, income status of the family, the type of special needs of the child, the age of the child with special needs, and to offer solutions according to the results. The sample of the research consists of 360 volunteer parents selected by simple random sampling of students in special education schools and inclusion programs in Kütahya in the 2021-2022 academic year. The research was carried out in the relational screening model based on the quantitative approach. Data from the parents participating in the study were collected by applying the“Personal Information Form”,“Spirituality Scale”and“Short Psychological Resilience Scale”(KPSS). The obtained data were analyzed with the help of SPSS 22 Statistical Package Program.