Anksiyete ve defresif bozukluklarda anksiyete duyarlılığı ve bilişsel esnekliğin semptom şiddetine etkisi
The effect of anxiety sensitivity and cognitive flexibility on symptom severity in anxiety and depressive disorders
  1. Tez No: 810033
  2. Yazar: NUR ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DERYA TANRIVERDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Psikiyatri Hemşireliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
Bu araştırma, anksiyete ve depresif bozukluk tanılı hastaların anksiyete duyarlılığı ve bilişsel esnekliklerinin semptom şiddetine etkisini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Bir Eğitim ve Araştırma Hastanesi psikiyatri polikliniğine başvuran anksiyete ve depresif bozukluk tanılı hastalar araştırmanın evrenini, örneklemini 115 anksiyete bozukluğu ve 115 depresif bozukluk tanılı toplam 230 hasta oluşturmuştur. Çalışmanın verileri, Kişisel Bilgi Formu, Beck Depresyon Ölçeği (BDÖ), Beck Anksiyete Ölçeği (BAÖ), Anksiyete Duyarlılığı İndeksi-3 (ADİ-3) ve Bilişsel Esneklik Envanteri (BEE) ile toplanmıştır. Araştırmada, anksiyete bozukluğu tanılı hastaların puan ortalamaları BAÖ için 33.30±10.73, BEE için 53.89±14.25, ADİ-3 için 42.03±12.94'tür. Depresif bozukluk tanılı hastaların puan ortalaması BDÖ için 31.04±14.41, BEE için 56.13±14.50, ADİ-3 için 42.85±16.23 olarak belirlendi. Hastaların semptom şiddetlerinin yüksek, bilişsel esnekliklerinin orta düzeyde ve anksiyete duyarlılıklarının fazla olduğu görülmüştür. Araştırmada, ADİ-3 toplam ve BEE toplam ve alt boyutları ile hastalık tanısı değişkeni arasında anlamlı bir farklılığa ulaşılmadı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
This study aimed to determine the effect of anxiety sensitivity and cognitive flexibility on symptom severity in patients diagnosed with anxiety and depressive disorders. The population and sample of the study consisted of 115 patients with anxiety disorder and 230 patients with depressive disorder, who applied to the psychiatry outpatient clinic of a Training and Research Hospital. The data of the study were collected using a Personal Information Form, Beck Depression Inventory (BDI), Beck Anxiety Inventory (BAI), Anxiety Sensitivity Index-3 (ASI-3), and Cognitive Flexibility Inventory (CFI). In the study, the mean scores of patients diagnosed with anxiety disorder were 33.30±10.73 for BAI, 53.89±14.25 for CFI, and 42.03±12.94 for ASI-3. The mean score of patients diagnosed with depressive disorder was 31.04±14.41 for BDI, 56.13±14.50 for CFI, and 42.85±16.23 for ASI-3. It was observed that the symptom severity of the patients was high, their cognitive flexibility was moderate, and their anxiety sensitivity was high. In the study, no significant difference was found between the ASI-3 total and BEE total and sub-dimensions, and the disease diagnosis variable (p>0.05).