Hemşirelerde duygu yönetim beceri düzeylerinin belirlenmesi: Çok merkezli özel hastane örneği
Determination of emotion management skills in nurses: Example of multi-center private hospital
- Tez No: 810124
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLBAHAR KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Haliç Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelikte Yönetim Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırma, hemşirelerin duygularını yönetme beceri seviyesini tespit etmek için Kasım 2022- Nisan 2023 tarihleri arasında yapıldı. Ayrıca araştırmada hemşirelerin duygularını yönetme düzeyi ile demografik özellikleri ve çalışma şartları arasındaki ilişkiyi belirlemek hedeflendi. Tanımlayıcı tipte olan araştırmanın evrenini, Anadolu Yakasında hizmet veren iki özel hastanede çalışan 240 hemşire, örneklemini de çalışmaya katılmaya gönüllü olan 138 hemşire oluşturdu. Verilerin toplanmasında“Kişisel Bilgi Formu”ve“Duygu Yönetim Beceri Ölçeği”(Çeçen, 2006) kullanıldı. Toplanan verilerin istatistiksel analizlerinin yapılabilmesi amacı ile SPSS 26 programı kullanıldı. Araştırma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metodlar (ortalama, standart sapma, medyan, frekans, yüzde, minimum, maksimum) kullanıldı. Nicel verilerin normal dağılıma uygunlukları Shapiro-Wilk testi ve grafiksel incelemeler ile sınandı. Normal dağılım gösteren nicel değişkenlerin iki grup arası karşılaştırmalarında student-t testi kullanıldı. Normal dağılım gösteren nicel değişkenlerin ikiden fazla grup arası karşılaştırmalarında One-Way ANOVA test kullanıldı.
Özet (Çeviri)
This research was conducted between November 2022 and April 2023 to determine the skill level of nurses to manage their emotions. In addition, it was aimed to determine the relationship between nurses' level of managing their emotions, their demographic characteristics and working conditions. The population of the descriptive study consisted of 240 nurses working in two private hospitals serving on the Anatolian Side, and the sample consisted of 138 nurses who volunteered to participate in the study.“Personal Information Form”and“Emotion Management Skill Scale”(Çeçen, 2006) were used to collect the data. SPSS 26 program was used for statistical analysis of the collected data. Descriptive statistical methods (mean, standard deviation, median, frequency, percentage, minimum, maximum) were used while evaluating the research data. The conformity of the quantitative data to the normal distribution was tested with the Shapiro-Wilk test and graphical examinations. Student-t test was used for comparisons of normally distributed quantitative variables between two groups. One-Way ANOVA test was used for comparisons between groups of more than two normally distributed quantitative variables.