Laparoskopik cerrahilerde postoperatif dönemde diyafram ekskursiyonunun ultrasonografi ile değerlendirilmesi ve ağrı ile ilişkilendirilmesi
Ultrasound Evaluation of Diaphragm Excursion in the Postoperative Period in Laparoscopic Surgery and its Association with Pain
  1. Tez No: 810139
  2. Yazar: GAMZE ÖNCÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA ÖZAYAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Göğüs Has. ve Göğ. Cerr.Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Amaç: Laparoskopik cerrahilerde (LC) oluşturulan pnömoperitoneum, diyaframın sefale yer değiştirmesine bağlı olarak pulmoner kompliyansı azaltır. Diyaframın sefale yer değiştirmesi intraoperatif akciğer hacmi değişikliklerine neden olabilir, fonksiyonel reziduel kapasite (FRK) azalır ve sonuç olarak atelektazi oluşumuna yol açabilir. Pnömoperitoneum ile Trendelenburg pozisyonu uzun süre korunduktan sonra diyafram hareketi de azalabilir. Postoperatif ağrı; solunumu yüzeyelleştirir, akciğer volüm ve kapasitelerini azaltır, öksürmeyi bozarak balgam retansiyonuna, atelektaziye, hipoksemiye, hiperkapniye ve solunum yetmezliğine sebep olur. Çalışmamızda diyafram hareketinin preoperatif döneme göre postoperatif dönemde değişimini ve ağrı ile ilişkisini araştırarak diyafram ekskursiyonunun (DE) vizüel analog skala(VAS)'nın daha objektif bir formu olarak kullanılıp kullanılamayacağını değerlendirmeyi amaçladık. Diyafram hareketini değerlendirmek için ultrasonografi (USG) ile ölçülen DE değerini kullandık. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif gözlemsel çalışmaya etik kurul onayı ve hasta onamları alındıktan sonra Ankara Atatürk Sanatoryum Eğitim ve Araştırma Hastanesi ameliyathanesinde elektif LC uygulanacak ASA I-III ve >18 yaş üstü 106 yetişkin hastayı dahil ettik. Veri toplamaya dahil olan araştırmacılar birbirlerine karşı kör değerlendirme gerçekleştirdi. Demografik değişkenler (yaş, cinsiyet, boy, kilo, vücut kitle indeksi (VKİ), ek hastalık varlığı, sigara) ameliyat öncesi kaydedildi. Hastaların ameliyat öncesi ve sonrası vital bulguları, ameliyat süresi, anestezi süresi, operasyondaki insuflasyon basınçları (İNSB), kullanılan analjezi yöntemi, DE değerleri, postoperatif VAS değerleri kaydedildi. Araştırmacı intraoperatif yönetime kör idi, tüm hastalar Train of Four (TOF)>0.9 olduğunda extübe edildi. Hastalara USG prosedürü hakkında bilgi verildi ve hasta baş 45 derece pozisyonda supin yatırıldı. USG görüntülemesi için Esoate marka USG cihazı (1-8 MHz) düşük frekanslı AC2541 curvilineer USG probu kullanıldı. Radyolojik ölçümler; radyoloji uzman doktoru ve USG sertifikası olan anestezi doktoru tarafından birlikte yapıldı ve kaydedildi. DE konveks prob ile midklavikular ve ön aksiller hat arasında subkostal alandan ölçüldü. M mod ile diyafram hareketi görüntülendi, ekskursiyonun amplitüdü ölçüldü. Ameliyat öncesi ve ameliyat sonrası dönemde sağ diyaframdan art arda üç ölçüm yapılıp ortalaması alındı ve kaydedildi. USG yapılmadan önce hastaların hemodinamik parametreleri (kalp atım hızı(KAH), SpO2) ve VAS değerleri kaydedildi. Bulgular: Preoperatif dönemde ölçülen DE ortalaması kadınlarda 17,53±2,41 mm, erkeklerde 20,52±2,59 mm iken; postoperatif dönemde ölçülen DE ortalaması kadınlarda 15,06±3,64 mm, erkeklerde 17,77±3,07 mm idi.
Özet (Çeviri)
Objectives: The pneumoperitoneum created in laparoscopic surgeries (LC) reduces pulmonary compliance due to cephalic displacement of the diaphragm. The cephalic displacement of the diaphragm can cause intraoperative lung volume changes, decrease functional residual capacity, and ultimately lead to the formation of atelectasis. Diaphragm movement may also decrease after maintaining the Trendelenburg position for a long time with pneumoperitoneum. Postoperative pain; it superficializes breathing, reduces lung volume and capacity, disrupts coughing, causing sputum retention, atelectasis, hypoxemia, hypercapnia and respiratory failure. In our study, we aimed to evaluate whether diaphragm excursion (DE) can be used as a more objective form of visual analog scale (VAS) by investigating the change of diaphragm movement in the postoperative period compared to the preoperative period and its relationship with pain. We used the DE value measured by ultrasonography (USG) to evaluate diaphragm movement. Material and Methods: In this prospective observational study, we included 106 adult patients with ASA I-III and >18 years of age who will undergo elective LC in the operating room of Ankara Atatürk Sanatoryum Training and Research Hospital after ethics committee approval and patient consent. Researchers involved in data collection performed blind assessments against each other. Demographic variables (age, gender, height, weight, body mass index (BMI), presence of additional disease, smoking) were recorded preoperatively. Patients' preoperative and postoperative vital signs, operation time, anesthesia duration, insufflation pressures (INSB), analgesia method used, DE values, and postoperative VAS values were recorded. Investigator was blind to intraoperative management, all patients were extubated when TOF >0.9. The patients were informed about the USG procedure and the patient was placed in a supine position with the head at 45 degrees. For USG imaging, Esoate brand USG device 1-8 MHz low frequency AC2541 curvilinear USG probe was used. Radiological measurements; it was performed and recorded together by a radiology specialist and an anesthesiologist with an USG certificate. DE was measured in the subcostal area between the midclavicular and anterior axillary lines with a convex probe. Diaphragm movement was monitored with M mode, the amplitude of the excursion was measured. Three consecutive measurements were taken from the right diaphragm in the preoperative and postoperative period, the average was taken and recorded. Before USG, hemodynamic parameters (heart rate, SpO2) and VAS values of the patients were recorded. Results: While the mean DE measured in the preoperative period was 17.53±2.41 mm in women and 20.52±2.59 mm in men; The mean DE measured in the postoperative period was 15.06±3.64 mm in women and 17.77±3.07 mm in men.