Zihinsel antrenman becerileri ve tekniklerinin zihinsel dayanıklılık ile ilişkisinin incelenmesi
Examining the relationship of mental training skills and techniques with mental toughness
- Tez No: 810143
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYDINER BİRSİN YILDIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Spor Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, atıcılık branşı sporcuları örnekleminde zihinsel antrenman becerileri ve tekniklerinin, zihinsel dayanıklılık ile ilişkisinin incelenmesidir. Çalışmaya 130' u kadın ve 210' u erkek olmak üzere toplam 340atıcılık branşı sporcusu (Xyaş = 26.13 ± 13.93) gönüllü olarak katılmıştır. Araştırmanın amacına ulaşmak için araştırmacı tarafından oluşturulan Kişisel Bilgi Formuna ek olarak Clough, Earle ve Sewell tarafından geliştirilen, on maddelik kısa versiyonunun Türkçe uyarlaması Miçooğulları ve Ekmekçi tarafından yapılan“Zihinsel Dayanıklılık Ölçeği Kısa Versiyonu”ile Türkçe uyarlaması Yarayan ve İlhan tarafından gerçekleştirilen Behnke ve arkadaşlarının“Sporda Zihinsel Antrenman Envanteri”kullanılmıştır. Elde edilen verilerin analizinde verilerin normal dağılım özelliği gösterdiğinin belirlenmesi neticesinde ikili grup karşılaştırmalarında bağımsız gruplar t-testi, ikiden fazla olan grupların karşılaştırılmasında ise tek yönlü varyans analizi yapılmıştır. Zihinsel dayanıklılık ile zihinsel antrenman teknik ve becerileri toplam puanları arasındaki ilişki ise Pearson katsayısı ile değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this study is to examine the relationship between mental training skills and techniques and mental toughness in the sampling of shooting branch athletes. A total of 340 athletes (130 women and 210 men) participated voluntarily. In order to achieve the purpose of the study, the“Short Version of Mental Toughness Questionnaire”, which is a ten-item short version of the one developed by Clough, Earle, and Sewell and adapted into Turkish by Miçooğulları and Ekmekçi, and Behnke et al.'s“The Sport Mental Training Questionnaire”, which was adapted into Turkish by Yarayan and İlhan, were used in addition to the Personal Information Form created by the researcher. In the analysis of the data obtained, as a result of finding that the data showed a normal distribution, the independent groups t-test was used in pairwise group comparisons, and one-way variance analysis was used in the comparison of groups with more than two. The relationship between mental toughness and mental training techniques and skills total scores was assessed with the Pearson coefficient.