Obstrüktif uyku apne sendromlu non-spesifik boyun ağrılı hastalarda servikal postürün ve solunum fonksiyonlarının incelenmesi
Investigation of cervical posture and respiratory functions in patients with non-specific neck pain and obstructive sleep apnea syndrome
- Tez No: 956795
- Danışmanlar: PROF. DR. YEŞİM ŞENGÜL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çalışmamız, Obstrüktif Uyku Apne Sendromu (OUAS) tanılı Non-Spesifik Boyun Ağrısı (NSBA) olan hastalar ile OUAS tanılı boyun ağrısı olmayan bireylerin servikal postür parametreleri ve solunum fonksiyonları açısından farklılıklarını incelemek amacıyla gerçekleştirildi. Çalışmaya 30-65 yaş arası, 26 erkek OUAS hastası dahil edildi. Hastalar boyun ağrısı varlığına göre; NSBA olan OUAS grubu (n=13) ve NSBA olmayan OUAS grubu (n=13) olarak ikiye ayrıldı. Değerlendirilen parametreler, uyku ile ilgili klinik özellikler (apne-hipoapne indeksi-AHİ, Epworth Uykululuk Skalası-EUS, Uykunun Fonksiyonel Sonuçları Anketi-FOSQtr), boyun ağrısı (görsel analog skala-GAS, Boyun Özür Anketi-BÖA, ağrı basınç eşiği), boyun ile ilişkili biyomekanik özellikler (servikal eklem hareket açıklıkları-EHA, kraniovertebral fleksiyon açısı-KVF, torakal kifoz açısı-TKA, servikal fleksör enduransı-SFE, servikal eklem repozisyon hatası-ERH), temporomandibular eklem (TME) fonksiyonları (TME EHA, TME ağrısı, diş sıkma, Fonseca Anamnastik İndeks- FAİ), solunum fonksiyonları (inspiratuar/ekspiratuar kas kuvveti-MİP/MEP, FEV1,FVC,PEF) ve yaşam kalitesi (WHOQOL-BREF)'dir. NSBA' OUAS grubundaki GAS derecesi (p=0,001), BÖA skoru (p=0,001), FAİ skoru (p=0,02), EUS skoru (p=0,05) ve FEV1(p=0,013) değeri boyun ağrısız OUAS grubuna kıyasla istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksekti.
Özet (Çeviri)
Our study aimed to investigate the differences in cervical posture parameters and respiratory functions between patients diagnosed with Obstructive Sleep Apnea Syndrome (OSAS) who have Non-Specific Neck Pain (NSNP) and those without neck pain. A total of 26 male OSAS patients aged between 30 and 65 years were included in the study. Patients were divided into two groups based on the presence of neck pain: OSAS with NSNP group (n=13) and OSAS without NSNP group (n=13). The evaluated parameters included clinical sleep-related characteristics (apnea-hypopnea index-AHI, Epworth Sleepiness Scale-ESS, Functional Outcomes of Sleep Questionnaire-FOSQtr), neck pain (visual analog scale-VAS, Neck Disability Index- NDI, pressure pain threshold), biomechanical features related to neck pain (cervical range of motion-ROM, craniovertebral angle-CVA, thoracic kyphosis angle-TKA, cervical flexor endurance-CFE, cervical joint repositioning error-JRE), temporomandibular joint (TMJ) functions (TMJ ROM, TMJ pain, bruxism, Fonseca Anamnestic Index-FAI), respiratory muscle strength measurements (inspiratory/expiratory muscle strength-MIP/MEP, FEV1, FVC, PEF), and quality of life (WHOQOL-BREF). The OSAS group with neck pain showed statistically significantly higher VAS score (p=0.001), NDI score (p=0.001), FAI score (p=0.02), ESS score (p=0.05), and FEV1 value (p=0.013) compared to the OSAS group without neck pain.