Çok merkezliliğe evrilen uluslararası sistemde Türkiye'nin konumu
The position of Turkey in the international system evolving into polycentricity
  1. Tez No: 810176
  2. Yazar: VEYSEL YAVUZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SAFFET AKKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler ve Küreselleşme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Başlangıcı 1648 Westphalia Antlaşması'na kadar giden uluslararası sistem, zaman içinde çok kutuplu (1648-1945), iki kutuplu (1945-1990), tek kutuplu (1990-2010) ve çok merkezli (2010-sonrası) olmak üzere farklı formlara evrilmiştir. Bu süre içerisinde,“kutuplaşma”kavramı hâkim bir kavram olarak ortaya çıkmıştır. Kutuplaşmanın ön planında her zaman jeo-strateji ve onu gerçekleştiren ana unsur olarak askeri güç yer almıştır. Bu da devletlerarası ilişkilerde yukarıdan aşağıya doğru (dikey) bir hiyerarşiyi ortaya çıkarmış ve büyük devlet-küçük devlet sınıflandırmasına yol açmıştır. 2010'lu yıllardan itibaren ise, kutuplaşma yerine merkezileşme kavramı ön plana çıkmıştır. Merkezileşmede kutuplaşmanın aksine, hiyerarşik değil paralel bir yapı ortaya çıkmakta, askeri güç değil ekonomik işbirliği ve diplomasi desteklenmektedir. Türkiye alan yazınına bakıldığında, çok merkezliliğe dair çalışmaların yok denecek kadar az olduğu görülür. Buradan hareketle, çalışmamızda uluslararası sistemlerle beraber çok kutupluluk ve çok merkezlilik arasındaki fark ortaya konulmuş ve çok merkezliliğe evrilen uluslararası sistem içerisinde Türkiye'nin konumunun ne olduğunun ve ne olacağının anlaşılması sağlanmaya çalışılmıştır. Realizm, İdealizm ve Neo-Liberalizm kuramları çerçevesinde ele alınmış olan bu çalışma dört ana bölüme ayrılmıştır. Birinci bölümde; problemin gerekçesi, çalışmanın amacı, önemi ve sınırlılıklarına yer verilmiştir. İkinci bölümde, uluslararası sistemler ve ona etki eden unsurların tanınması ile ilgili konular incelenmiştir. Üçüncü bölümde, günümüze kadar gelen uluslararası sistemin evrelerine ve sisteme etki eden önemli hadiselere değinilmiştir. Dördüncü bölümde ise Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan itibaren uluslararası sistemdeki konumu ve yaşanan önemli hadiseler ele alınarak geldiği süreç incelenmiştir. Sonuç kısmında ise, elde edilen bilgilerin değerlendirilmesi yapılarak uluslararası sistemin geldiği aşama ve Türkiye'nin bu sistemdeki konumu ile ilgili yapması gerekenler hakkında çıkarımlar yapılmıştır. Sonuç olarak, tarihi süreç içerisinde kutuplaşmaların merkezinde yer almış olan Türkiye'nin, önemi hiç azalmayan jeo-stratejik konumu ve artan ekonomik gücü ile çıkan fırsatları değerlendirip çok merkezliliğe evrilen uluslararası sistemin önde gelen aktörlerinden birisi olacağı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
Dating back to the Treaty of Westphalia in 1648, the international system has evolved into different forms over time, including multipolar (1648-1945), bipolar (1945-1990), unipolar (1990-2010), and polycentric (post-2010). During this period, the concept of“polarization”has emerged as a dominant concept. At the forefront of polarization has always been geo-strategy and military power as its main realizer. This has led to a top-down (vertical) hierarchy in inter-state relations and a big-state-smallstate classification. Since the 2010s, the concept of centralization has come to the fore instead of polarization. In contrast to polarization, in centralization, a parallel rather than hierarchical structure emerges, and economic cooperation and diplomacy are supported rather than military power. When we look at the Turkish literature, it is seen that studies on polycentrism are almost non-existent. From this point of view, in this study, the difference between multipolarity and polycentricity along with international systems has been put forward and it has been tried to understand what Turkey's position is and will be in the international system that has evolved into polycentricity. This study, which is analyzed within the framework of Realism, Idealism and NeoLiberalism theories, is divided into four main sections. In the first part, the rationale of the problem, the purpose, importance and limitations of the study are given. In the second part, issues related to the recognition of international systems and the factors affecting them are examined. In the third chapter, the phases of the international system up to the present day and the important events affecting the system are mentioned. In the fourth chapter, the position of the Republic of Turkey in the international system since its establishment and the process it has gone through by addressing the important events that have taken place are examined. In the conclusion, the information obtained was evaluated and conclusions were made about the current stage of the international system and what Turkey should do regarding its position in this system. In conclusion, it can be said that Turkey, which has been at the center of polarization in the historical process, will be one of the leading actors of the international system, which has evolved into a polycentric one, by seizing the opportunities arising from its geo-strategic position and increasing economic power.