Korneal cross linking uygulanan keratokonus hastalarında cerrahi tedavi sonuçlarımız
Surgical treatment results of keratoconus patients with applied corneal cross linking
  1. Tez No: 810175
  2. Yazar: SİNAN BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BETÜL İLKAY SEZGİN AKÇAY, DR. ASLIHAN DOĞAN DURSUN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Amaç: Kliniğimizde keratokonus tanısı konularak korneal cross-linking (CXL) tedavisi uygulanan hastaların preoperatif ve postoperatif; görme seviyeleri, muayene bulguları ve topografik parametreleri karşılaştırılarak tedavi etkinliğinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç-Yöntem: Ocak 2018- Ocak 2022 tarihleri arasında kliniğimizde keratokonus tanısı konularak CXL tedavisi uygulanan 42 hastanın 53 gözünün verileri retrospektif olarak tarandı. Ameliyat öncesi ve sonrasında, hastaların en iyi düzeltilmiş görme keskinlikleri, biyomikroskopik ve fundoskopik muayene bulguları ve topografik verileri not edildi. Postoperatif 1 yıl içinde korneanın en dik noktasının (apex curv) 1 diyoptri (D)'den az, ortalama keratometrik değerinin (K mean) 0.75 D'den az progrese olması tedavi başarısı olarak kabul edildi. Bulgular: Hastaların % 33,3'ü kadın, %66,6'sı erkek olup preoperatif ortalama yaş 21.79 ± 4.78 idi. Amsler Krumeich sınıflamasına göre 41 gözde evre 1, 11 gözde evre 2 ve 1 gözde evre 3 keratokonus mevcuttu. Hastaların tümünde akselere CXL protokolü uygulanmış olup, 7 hastaya epi-on (epitel kazınmadan), 46 hastaya epi-off (epitel kazınarak) cerrahi yapıldı. Hastaların %94,3 ünde tedavi başarısı sağlandı.
Özet (Çeviri)
Purpose: It was aimed to evaluate the preoperative and postoperative efficacy of the treatment by comparing the visual levels, examination findings and topographic parameters of the patients who diagnosed with keratoconus in our clinic and treated with corneal cross-linking (CXL). Material-Method: The data of 53 eyes of 42 patients who were diagnosed with keratoconus and treated with CXL between January 2018 and January 2022 were retrospectively evaluated. Best corrected visual acuities, biomicroscopic and fundoscopic examination findings, and topographic data of the patients were noted before and after the surgery. Treatment success was accepted if the steepest point of the cornea (apex curv) progressed less than 1 diopter (D) and avarage keratometric value (K mean) 0.5 D within 1 year postoperatively. Results: Thirty three % of the patients were female and 66.6% were male, and the mean preoperative age was 21.79 ± 4.78. According to the Amsler Krumeich classification 41 eyes had stage 1 keratoconus, 11 eyes had stage 2 keratoconus, and 1 eye had stage 3 keratoconus. Accelerated CXL protocol was applied in all patients and epi-on (without debriding the epithelium) surgery was performed in 7 patients Epi-off (epithelial debriding ) surgery was performed in 46 patients. Treatment success was achieved in 94.3% of the patients.