Ebelik öğrencilerinde premenstrual sendrom ile yeme davranışı ve uyku kalitesi arasındaki ilişkisinin incelenmesi
Investigation of the relati̇onshi̇p between premenstrual syndrome and eating behavior and sleep quality in midwifery students
- Tez No: 779970
- Danışmanlar: PROF. GÜLTEN GÜVENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gülhane Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Hemşireliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Amaç: Bu araştırmada, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesindeki ebelik bölümü öğrencilerinde premenstrual sendrom ile yeme davranışı ve uyku kalitesi arasındaki ilişkinin değerlendirilmesi amacıyla tanımlayıcı tipte yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Araştırma, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Ebelik Anabilim dalında yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Ocak 2022 ve Nisan 2022 tarihleri arasında araştırmaya katılmayı kabul eden 354 öğrenci oluşturmuştur. Veriler araştırmacı tarafından literatür doğrultusunda hazırlanan veri toplama formu, Premenstrual Sendrom Ölçeği, Hollanda Yeme Davranışı Anketi (DEBQ) ve Pittsburgh Uyku Kalitesi İndeksi (PUKİ) ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler IBM SPSS Statistics 25.0 lisanslı paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Bulgular: Çalışmaya katılan 354 öğrencinin yaş ortalaması 20,55±1,95'dir. Beden Kitle İndeksi ortalamaları ise 22±3,75 olup normal kategorisine girmektedir. Öğrencilerin %77,4'ünün (n=274) ağrılı menstruasyon yaşadığı ve %35,3'ünün (n=125) ağrı kaynaklı devamsızlık yaptığı belirlenmiştir. Öğrencilerin %70,6'sının (n=250) menstruasyon öncesi iştah artışı yaşadığı, %53,4'ünün (n=189) menstruasyon öncesi vücut ağırlığının arttığı, %8,2'sinin (n=29) ise azaldığı saptanmıştır. Çalışmada öğrencilerin %50'sinde (n=177) PMS olduğu saptanmıştır. PMSÖ toplam puan ortalaması PMS olan öğrencilerde 155,38±19,26, PMS olmayan öğrencilerde 102,40±21,13 olarak belirlenmiştir. Öğrencilerin %62,1'inin kötü uyku kalitesine sahip olduğu tespit edilmiş ve PUKİ toplam puan ortalamaları 6,48±2,74 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Objective: This study was conducted in order to a descriptive type to investigation of the relationship between premenstrual syndrome and eating behavior and sleep quality in midwifery students at Ondokuz Mayıs University. Materials and Methods: The research was carried out in the Nineteen May University Faculty of Health Sciences Midwifery Department. The study sample consisted of 354 students who accepted the study between 2021 January-April 2022. The data were collected through the data collection form prepared by the researcher in line with the literature, Premenstrual Sydrome Scale, Dutch Eating Behaviour Questionnaire and Pittsburgh Sleep Quality Index Scale. The data obtained were evaluated using the IBM SPSS Statistics 25.0 licensed package software. Findings: The mean age of 354 students included in the study was 20,55±1,95. Body Mass Index averages were 22±3,75. It was determined that 77,4% of the participants experienced painful menstruation and 35,3% of them were absent due to pain. It was also found that 70,6% of the students experienced increased appetite before menstruation, 53.4% had increased body weight before menstruation and 8.2% had decreased body weight before menstruation. In the study, it was found that 50% of the students had PMS. The average total PMS score was determined as 155,38±19.26 in students with PMS and 102,40±21.13 in students without PMS. It was determined that 62,1% of the students had poor sleep quality and the total mean score of PSQI was determined as 6.48±2.74.