Postmodern dystopia and life and death drives in J. G. Ballard's crash and the atrocity exhibition
J.G. Ballard'ın çarpışma ve vahşet sergisi eserlerindeki postmodernist distopya ve ölüm-yaşam içgüdüsü
  1. Tez No: 810191
  2. Yazar: SAFİYE ERDEK TALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CEMİLE GÜNSELİ İŞÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu tez çalışmasında, James Graham Ballard'ın Çarpışma ve Vahşet Sergisi yapıtları postmodernist distopya, anormallik ve ölüm ve yaşam içgüdüleri kavramlarını incelemek amacıyla kaynak metin olarak kullanılacaktır. Ballard'ın romanlarının analiz edilmesinin ilk amacı, romanların yaratmış olduğu distopik atmosferi kavramaktır. Her iki roman, teknoloji ve insanlar arasındaki etkileşimin yanı sıra bunun kişilerarası ilişkileri ve davranışları ne yönde etkilediğini incelemektedir. İkinci amaç ise, bilim kurgu romanlarının olay örgüsünde müstehcenliklere ve anormal cinsellik türlerine sıklıkla yer verilmesine rağmen, türün yapısal bütünlüğünü koruduğunu, erotik bir tür kalıpları içinde kalmadığını incelemektir. Bauman'a göre normal ve anormal, bilinen ve yabancı gibi zıt kavramlar birbirlerinin varlığını güçlendirmektedir. Ballard'ın romanlarını incelemedeki üçüncü amaç, romanlardaki karakterlerin yaşam ve ölüm içgüdülerini ele almaktır. Bu romanlardaki araba yolculukları cinsel aksiyon, yok etmeye duyulan arzu, ya da yaşam dürtüsünün bir sembolü olarak okuyucuya sunulmaktadır. Freud canlı maddenin kendisiyle değil sahip olduğu dürtülerle ilgilenmektedir. Bunlardan biri canlının hayatını sonlandırma arzusu bir diğeri ise yaşamı sürekli yenileyen ve yaşamın devam etmesini sağlayan cinsel dürtüdür.
Özet (Çeviri)
In this thesis, James Graham Ballard's novels Crash and The Atrocity Exhibition are going to be used as source texts to explore the theories of postmodernist dystopia, abnormality and also life and death instincts. The initial purpose to analyse Ballard's novels is to comprehend them within the dystopian atmosphere novels created. Both novels explore the interaction between technology and people as well as how it affects interpersonal relationships and behaviour. The Second aim is to examine that although obscenities and abnormal sexuality types are frequently included in the plot of science fiction novels, the genre preserves its structural integrity and does not remain within the patterns of an erotic genre. According to Bauman, dichotomies like normal and abnormal or known and stranger stand for empowering their existence. The final purpose is to analyse Ballard's novels in terms of Freud's life and death instincts. By doing so, the intention is to collect information on the urges displayed in the novels, such as whether they are just sexual and destructive examples, or indicate the urge to live. Freud does not deal with the living matter itself but the impulses in it; one of them is the desire to end the life of the living thing and the other one is the sexual impulse, which constantly renews life and ensures the continuation of life.