Relation between students' motivation and their interest in themes in a theme-based eap course
Tema temelli bir akademik İngilizce dersinde, öğrencilerin motivasyonları ve temalara duydukları ilgi arasındaki ilişki
  1. Tez No: 810190
  2. Yazar: DİLARA YAMAÇ KARA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NESLİHAN ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ufuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
EAP dersleri, öğrencilere akademik dil ve becerileri geliştirme fırsatı sunan önemli araçlar olarak nitelendirilmektedir. Öğrenciler açısından bakıldığında bu kurslara katılma motivasyonu, öğrencilerin bireysel ilgi alanları ve hedeflerine bağlı olarak değişmektedir. Kursların belirli temalarla ilişkili olması, öğrencilerin motivasyonunu artırabilir. Temalar, öğrencilerin ilgi alanlarını yansıtan ve onları motive eden konulardır. Bu bağlamda, öğrencilerin tema tabanlı bir EAP kursuna katılma motivasyonları ve temalara olan ilgileri arasındaki ilişkinin incelenmesini amaçlayan bu çalışmada bir vakıf üniversitesinde Tema Temelli Akademik Amaçlı İngilizce dersinde kullanılan temalara farklı bölümlerden öğrencilerin ilgi düzeyleri hakkında bilgi toplamak amacıyla literatür taraması yapılması yapılmış, sonrasında ise anket uygulanmıştır. Bu kurslara katılım temelinde cinsiyetin ve eğitim alınan bölümün motivasyon ve ilgi düzeylerine etkileri, katılımcıların vermiş olduğu yanıtlar bağlamında analiz edilmiştir. İlgi ve motivasyon arasında yakın bir ilişki söz konusudur. Dolayısıyla çalışma kapsamında değerlendirilen değişkenler arasında ilgi ve motivasyonu etkilemede anlamlı bir ilişki olup olmadığının tespit edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
EAP courses are characterized as important tools that offer students the opportunity to develop academic language and skills. From the students' perspective, motivation to participate in these courses varies depending on their individual interests and goals. The motivation of students can be enhanced if the courses are related to specific themes. Regarding the fact that compulsory EAP courses are offered to various EMI departments, it is possible for students to hold or develop department-based ineterests and preferences. In this context, the present study aims to examine the relationship between students' motivation to participate in a theme-based EAP course and their interest in themes that varies depending on their departments. On the basis of participation in these courses, the effects of gender and department on motivation and interest levels were analyzed. There is a close relationship between interest and motivation. Therefore, it is aimed to determine whether there is a significant relationship between the variables evaluated within the scope of the study in affecting interest and motivation.