Allojenik kök hücre nakli yapılan hastalarda steroide yanıtsız gastrointestinal graft versus host hastalığı risk faktörlerinin belirlenmesi ve tedavi seçeneklerinin değerlendirilmesi
Determination of steroid-FREE gastrointestinal graft versus host disease risk factors and evaluation of treatment options in patients with allogenic stem cell transplant
  1. Tez No: 810199
  2. Yazar: KAAN TALAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZÜBEYDE NUR ÖZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Hematoloji, Hematology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Çalışmamızda steroide dirençli akut gastrointestinal GVHH gelişiminde etkili olan risk faktörlerinin saptanması ve bu vakalarda 2.basamak ve 3.basamak tedavi seçimleri ve sonuçlarının retrospektif olarak analiz edilmesi amaçlanmıştır. Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı Kök Hücre Nakil Ünitesi'nde Şubat 2006 ile Haziran 2022 tarihleri arasında allojenik kök hücre nakli yapılan 327 erişkin hasta geriye dönük ve ardışık olarak çalışmaya alınmıştır. aGVHH sıklığı %47,2; steroid direnç sıklığı %45,7 saptandı. Steroide dirençli hastalar arasında aGIS GVHH daha sıktı. Herhangibir komorbidite öyküsü olan (p:0,006), aGVHH evresi C veya D olan (p:0,07), rektosigmoid biyopside histopatolojik olarak grade 3 ve 4 GVHH bulgusu olan hastalarda steroid dirençli aGVHH sıklığı (0,009) daha yüksekti. Steroid dirençli aGIS GVHH 2. Basamak tedavide Ruksolutinib ile tıoplam yanıt % 46,7 iken, MKH ile %66,7 saptandı. Buna karşın 2. basamakta Ruksolutinib ile tedavi edilen hastalarda MKH ile tedavi edilenlere göre TSK olasılığı daha yüksekti (p:0,03). aGVHH, aGIS GVHH, steroide dirençli aGVHH ve steroide dirençli aGIS GVHH‟nın TSK olasılığına olumsuz etkisi olduğu gösterildi. Akut GVHH, özellikle de steroide dirençli olduğunda allojenik kök hücre nakli prognozunu olumsuz etkilemektedir. Akut GVHH organ tutulumları arasında gastrointestinal sistem tutulumu tedavi için hastanede yatış gerektirmesi, sıvı-elektrolit kaybı, şiddetli hipogamaglobulinemi ile enfeksiyöz komplikasyanlarda artış ve absorbsiyon kapasitesinde azalma nedeni ile tedavi şeçeneklerinde kısıtlanma nedeni ile farklılık göstermektedir. Bu farklılıklar toplam sağ kalımda olumsuz etkiler ile sonuçlanabilmektedir. Steroide dirençli aGIS GVHH için risk faktörlerinin belirlenmesi, GIS tutulumunda tedavi ajanlarının etkinliğinin bilinmesi, önlemlerin alınması ile prognozun düzeltilmesini sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to determine the risk factors that are effective in the development of steroid-resistant acute gastrointestinal GVHD and to retrospectively analyze the second-line and third-line treatment choices and outcomes in these cases. A total of 327 adult patients who underwent allogeneic stem cell transplantation between February 2006 and June 2022 in the Stem Cell Transplant Unit of the Department of Hematology, Gazi University Faculty of Medicine were included in this retrospective and consecutive study. The prevalence of aGVHD was 47.2% and steroid resistance was 45.7%. aGIS GVHD was more common among steroid-resistant patients. The frequency of steroidresistant aGVHD was higher in patients with a history of comorbidities (p:0,006), aGVHD stage C or D (p:0,07), and histopathologic grade 3 and 4 GVHD findings on rectosigmoid biopsy (p:0,009). In steroid-resistant aGIS GVHD 2nd-line treatment, the overall response rate was 46.7% with Ruxolutinib and 66.7% with MKH. In contrast, patients treated with Ruxolutinib in 2nd line were more likely to have OS than those treated with MKH (p:0,03). aGVHD, aGIS GVHD, steroidresistant aGVHD and steroid-resistant aGIS GVHD were shown to have a negative impact on the likelihood of OS. Acute GVHD, especially when steroidresistant, adversely affects the prognosis of allogeneic stem cell transplantation.Among the organ involvement of acute GVHD, gastrointestinal tract involvement differs because of the need for hospitalization for treatment, fluid-electrolyte loss, severe hypogammaglobulinemia, increase in infectious complications and decreased absorption capacity due limitation in treatment options due to. These differences may result in adverse effects on overall survival. Identifying risk factors for steroid-resistant aGIS GVHD, knowing the efficacy of therapeutic agents in GIS involvement may improve the prognosis by taking precautions.