قَرَّةُ الأَنْظَارِ عَلَى شَرْحِ تَنْوِيرِ الأبصار لِلْعَلَّامَةِ أَبِي الطَّيِّبِ السَّنْدِي (ت 1149هـ) من أَول بَاب صلاة المريض إلى نهاية بَاب الحجّ (دراسةً وتحقيقًا)
Ebû Tayyib es-Sindî'nin Kurretü'l-Enzâr Alâ Şerhi Tenvîri'l-Ebsâr adlı eserinin tahkik ve değerlendirilmesi: Salâtü'l-marîz ile hac bahisleri arası
- Tez No: 810205
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULSALAM YOUSUF ESSA AL-YAGOOB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bu çalışmanın önemi، Allame Ebu el-Tayyib el-Sindi'nin Qaratu'l-Enzaar Ala Şerhi Tanweer al-Absar adlı Hanefi fıkhının önemli bir kitabı hakkında olmasıdır. Fıkıh، tahkik ve tetkik ilimlerinin önde gelen âlimlerinden kabul edilen Allame es-Sindî tarafından şerh edilmiştir. Ben de hastalar için namaz، oruç، zekat ve hac hükümleri ile ilgili kısımları seçtim. es-Sindî bunu şerh ederken sağlam ve düzenli bir yöntem izlemiştir. Yapılan bu şerhte fıkıh ve dilbilgisi yetenekleri ortaya çıkmıştır، ayrıca bazı zor anlamlara açıklayıcı işaretleri ve belirsiz fıkıh terimlerinin anlamlarını açıklığa kavuşturmuştur. Açıkladığı fıkıh meselelerini kökleştirmek için Kitap ve Sünnet'ten delil göstermeyi esas almıştır. Fıkhi konular arasında tercih yaparak çoğu konuda görüş bildirmiş ve diğer mezhepleri ihmal etmeden görüşünü Hanefi mezhebine dayandırmıştır. Araştırmacı bu araştırmada üç nüshaya dayanmıştır ve tümevarım، analitik ve karşılaştırmalı yöntemleri kullanmıştır. Araştırmacının ulaştığı sonuçlar ise : Bu haşiye، Durr Al-Muhtar kitabı hakkında kıymetli haşiyelerden biri olarak kabul edilir. Belki de İbn Abedin'in (Allah ona rahmet eylesin) Hatime-t El-Muhakkikin adlı haşiyesi ile yarışmaktadır. Bu kitabın tetkiki، Haskefi'nin ilmi konumunu ortaya çıkarmıştır. Faydalı ve sağlam tashihlerinden yoksun olmayan faydalı yorumlardan ve bilimsel tartışmalardan yola çıkarak bu ilmi konumu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of this study is that it is about an important book of Hanafi jurisprudence called Qaratu'l-Enzaar Ala Commentary Tanweer al-Absar by Allama Abu al-Tayyib al-Sindi. It was annotated by Allama Al-Sindi، who is accepted as one of the leading scholars of fiqh، verification and examination sciences. I also chose the parts related to the provisions of prayer، fasting، zakat and pilgrimage for the sick. Al-Sindi followed a solid and regular method while commenting on this. In this commentary، fiqh and grammatical skills were revealed، it also clarified the explanatory signs to some difficult meanings and the meanings of ambiguous fiqh terms. In order to root the fiqh issues he explained، he based himself on showing evidence from the Book and Sunnah. By choosing among the fiqh subjects، he expressed his opinion on most of the issues and based his opinion on the Hanafi sect without neglecting other sects. The researcher relied on three replicates in this research and used inductive، analytical and comparative methods. The researcher's conclusions are: This annotation is considered one of the valuable annotations about the book of Durr Al-Mukhtar. Perhaps it competes with Ibn Abedin's "(May Allah have mercy on him) annotation called Hatime-t El-Muhakkikin. The examination of this book has revealed Al-Sindi 's scholarly position. scholarly position.