مفهوم أصالة الخيرية في نصوص القرآن(دراسة تفسيرية موضوعية)
Kur'an nasslarında hayırlı olma özgünlüğü kavramı-konulu tefsir araştırması
- Tez No: 810206
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ Abdulsalam Yousuf Essa AL-YAGOOB
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2023
- Dil: Arapça
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
İslam ümmetini hayırlı olarak nitelendirmek büyük bir ibrettir ve Kuran Kerimde reşit bir yoldur. Bu çalışma, hayır kavramını tüm türleri, dalları ve durumlarını açıklamak etrafında dönmektedir, daha sonra ümmet üzerine erdemini ve ümmettin üzerine kurulduğu temeller ve bileşenleri beyan etmiştir, derin tarihi ile öne çıkan bu milletin ve karışıklık veya belirsizlik içermeyen net asaletinin özelliklerini belirtmiştir, bu milletin başlangıcından günümüze kadar, yaşadığı tüm felaketlere rağmen İslam'ın doğru öğretilerinden ve peygamberden yararlandığı için asaletini, kimliğini ve prestijini korumuştur, böylece bu ümmettin her birey, Allah'tan uzaklaşmanın karanlığında kaybolmuş insanlık arasında Allah'a davet etme ve İslam'ın öğretilerini yayma sorumluluğunu hissetmeye başladı, yük ağır emanet yücedir. Ama sonuçta Allah'ın bu dini galip edeceği inancı, herkesi bu dine hizmet etmek için elinden geldiği kadar çaba sarf etmeye yöneltmiştir. Bu çalışma, ümmettin bağlı kaldığı semavi kitaplarının (Kuran Kerim) en erdemlinin hayırlığına işaret etmektedir, erdemliğini ve öğrenmesinin erdemliğini beyan etmiştir ve tüm yaşamın ana yasası olduğunu belirtmiştir. Bu yolda, hem selef hem de halef Müslümanlar, Allah'ın Kitabında bildirilmiş olan hayırları ve Peygamber Efendimiz'in meşhur hadislerini örnek aldılar, ta ki söz ve fiilde peygamberin siyerinde yüksek fener olana kadar, zira o bizim örnek aldığımız kişidir, ayrıca çalışma erdemleri, ahlakı ve ailesi, arkadaşları, düşmanları ve genel olarak insanlarla iyi ilişkilerinin bir göstergesi ile onun yardımseverliğine atıfta bulundu, bu hayırlık tabiienin nefislerinde, hayatlarında ve ahlaklarında devam etmiştir, ta ki kendilerinden sonrakiler için imanda, ilimde ve amelde bir delil oluncaya kadar, kıyamet kopana kadar müminlerin hayırlığı beyn edilmiştir. Bu araştırma hayırlığı tüm türleri, durumları, yolları ve amaçlarını beyan etmiştir, tüm bunlar Müslümanın dininin hakikatine dair kavrayışı içindir. Anahtar Kelimleler : Tefsir, Wasatiye, Kavram, Ümmet, Kapsam, Adalet, Beriye, Hayriye
Özet (Çeviri)
Describing the Islamic Ummah as virtuous is a profound lesson and a righteous path outlined in the Quran. This study focuses on explaining the concept of benevolence in all its forms, branches, and situations. And to elucidate the virtues of the Ummah and the foundations and components upon which it was built. It highlights the distinctive features of this nation with its deep-rooted history and clear nobility free from confusion or uncertainty. Despite enduring various disasters throughout its history, this nation has preserved its nobility, identity, and prestige by adhering to the true teachings of Islam and following the examples of the Prophet. As a result, every individual of this Ummah has begun to feel a responsible to invite people to Allah and spread the teachings of Islam amidst the darkness of humanity's deviation from God. The burden is heavy, but the trust is divine. Ultimately, the belief in the triumph of Allah's religion has motivated everyone to strive in the service of Islam. This study aims to indicate the most virtuous aspects of the divine book that the Ummah adheres (the Quran). It claims the virtues and declares the virtue of learning as the fundamental law of life. In this path, both the predecessors and the successors of Muslims have followed the examples of goodness mentioned in Allah's book and the famous sayings and Prophet's behaviours, as he is the person whom we take as our role model. Additionally, the study refers to his generosity in terms of his virtue, morality, and his relationships with family, friends, enemies, and people in general. These virtues has been persistent in the Ummah's souls, lives, and ethics until it becomes an example of faith, knowledge, and righteous deeds for those who follow. Until the Day of Judgment, the righteous ones among the believers will be distinguished. This research elucidates all types, situations, paths, and purposes of goodness. All of this is intended for Muslims to grasp the true essence of their own religion. Keywords : Commentary - Wasatiye – Notion – Ummah –Extent– Justice – Righteous - Virtuous