مفتاح خلاصة المفتاح للشيخ محمد بن أحمد بن محمَّد الطرسوسي دراسة وتحقيقاً
Tarsuslu Muhammed bin Ahmed bin Muhammed'in 'Miftahu Hulaseti'l-Miftah' isimli elyazmasının tahkik ve incelenmesi
  1. Tez No: 810217
  2. Yazar: ALİ FALİH HASAN HASAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KUTAİBA FARHAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Arapça
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Şeyh Muhammed bin Ahmed bin Muhammed et-Tarsûsî el-Osmâni'nin bu kitabı, belagat ve belagatın şerhi üzerine yazılan en güzel kitaplardan biri kabul edilir. Muhammed et-Tarsûsî eserinde özet ve şerhi bir orada toplamıştır. Müellif eserine öce kitabın yazım tarihi ve mekanın yazıldığı yeri zikrederek başladı. Sonra belağat, fesahat ve şartlarını açıklamıştır. Sonra kitabı, bölümlere, konulara, ve konuları alt bölümlere ayırmıştır. Her bölümle ilgili bilgi takdim ettiği gibi konularla ilgili şevahitleri Kuran, şiir ve az da olsa sünnetten gösterdi. Sonra her bölümü bir sonuçla bitirdi. Şeyh, Sekkaki ve diğer âlimlerin sözlerini, delil gördüğü hususlarda zikretmektedir. Tartıişmalı ve ihtilaflı konulara girmemektedir. Kitabını sonuçla bitirmekte ve el-Miftah ve el-İzah'da geçmeyen muhsenatü'l-bediye ait bazı konuları iki sayfa olarak burada zikretmektedir.Çalışmamıza gelince önce bir mukaddime ve Şeyh Tarsûsî ve yaşadığı devri anlatan bir bölüm yer almaktadır, sonra kitabın ismi ve şeyhe aitliğinin tesbiti ele alınmaktadır. Müellifin eseri ve kullandığı kaynaklar sonra mahdut hakkında bilgi verilmektedir. Nüshalardan temin edebildiklerimizi topladım ve üç tanesini seçtim. Bir tanesini asıl nüsha, diğer iki nüshayıda ana nüshayla karşılaştırdım. Zaruret dışında yorum yapmadan dipnotlarda nüshalar arasındaki farkı ortaya koydum, Tahkik edilen metne riayet ettim, ayetlerin rakamı ve suresini, hadislerin ise asli kaynaklarını tesbit ettim. Yine eserde geçen her sözün söyleyeninin tesbiti ve metinde geçen kaynakları zikrettim.
Özet (Çeviri)
This book by Sheikh Muhammad bin Ahmad bin Muhammad al-Tarsusi al-Othmani is considered one of the most creative books on rhetoric and its explanation. Al-Fusih and its conditions explaining that, then he divided the book into chapters, chapters, and investigations, listing each chapter, chapter, or topic reviewing its divisions, then starting with each section defining it and mentioning evidence from the Qur'an and hadith - which is few - poetry and sentences, then it ends with mentioning a conclusion for each chapter or chapter, The Sheikh presents the sayings of al-Sakaki, the sayings of other scholars, weighting the saying that he sees, citing the evidence for what he went to from this saying, and you do not see an issue in which there is a disagreement and benefits, and the last of it mentioned about two pages from some wonderful benefactors which are not included in the key and clarification. As for my work in the book, I presented it first with an introduction and a study that included a translation of Sheikh Tarsusi and his era in which he lived, then he presented a study on the title of the book, his lineage, the methodology of the sheikh, and the books he relied on, then a description of the copying, methodology, and pictures of the copying, and as for the verified text, I collected what was available between My hand is from the copies, and I chose three of them, and made two copies without commenting except for a need, and I took care of the verified text by attributing every verse that came to the surah and the verse in which it was mentioned, and attributing every hadith to the original sources of the hadith Attributing every saying to its speaker, and a translation of every science mentioned and every book mentioned in the text.