TMS 41 kapsamında tarımsal faaliyetlerin muhasebeleştirilmesinin incelenmesi: Arıcılık işletmesi üzerine örnek bir uygulama
Analysis of the accounting of agricultural activities within the scope of TMS 41: Sample application on a beekeeping business
  1. Tez No: 722402
  2. Yazar: OMAR ABDULRIDHA SALEH AL-KHAZAALI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ OĞUZ SAYGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Tarımsal faaliyetlerle ilgilenen işletmelerin faaliyet konusunu oluşturan ürünler diğer işletmelerin stoklarından ayrıldığı görülmektedir. Tarımsal faaliyet söz konusu olduğunda işletmede canlı varlıkların mevcudiyetinden söz edilecektir. Canlı varlıklar diğer stok unsurlarından biyolojik bir sürece tabi olmaları bakımından ayrılırlar. Ancak Tekdüzen Hesap Planı'na göre kullanılmakta olan hesap planında bu farklılıkların muhasebe kayıtlarında takip edilmesine imkan sunacak herhangi bir hesap olmadığı görülmektedir. Bu da canlı varlıkların muhasebeleştirilmesine ilişkin kayıtların süreci yansıtmasındaki başarısı ile ilgili akıllarda soru işareti oluşturmaktadır. Bu noktada TMS 41 Tarımsal Faaliyetler Standardı'na göre işletmeler tekdüzen hesap planında boş bırakılmış olan hesapları kullanarak ilgili canlı varlıkların takibini yapabileceklerdir. Bu çalışmanın amacı, işletmelerin ortak bir dil kullanma ve tekdüzen hesap planındaki eksiklikleri giderme arzusuyla uygulamaya çalıştıkları Türkiye Muhasebe Standartları'nın arıcılık işletmelerinde canlı varlıklar muhasebeleştirilirken nasıl kullanılacağını örnek muhasebe kayıtlarıyla açıklamaya çalışmaktır. Muhasebe kayıtlarıyla ilgili veriler Ordu'da arıcılık faaliyeti göstermekte olan bir işletmenin muhasebe temsilcisiyle yapılan görüşme aracılığıyla toplanmıştır. Arıcılık işletmelerinin faaliyetlerinin TMS 41 kapsamında muhasebeleştirilmesiyle ilgili literatürde fazla çalışma olmaması araştırmamızın en büyük sınırlılığıdır. Bu durum diğer örneklerle karşılaştırma yapma ve tutarlılığı sınama ihtimalini düşürmektedir. Bu çalışmayla görülmüştür ki, Tek Düzen Hesap Planı (TDHP)'nda atıl olan hesapların planlanarak canlı varlıklar için belirlenmesi işletmelerin kayıtlarını doğru şekilde yapabilmesini, takibini, kontrolünü ve denetimini kolaylaştıracaktır. Bu anlamda işletmeler arasında kullanılan hesaplarla ilgili birliğin sağlanmasına da önemli bir katkı sağlaması umulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The products that constitute the area of activity of an enterprise interested in agricultural activities differentiate from stocks of other enterprises. When an agricultural enterprise is taken into account, biological assets will be get involved in the accounting entries. However, biological assets by definition separate from other goods and products because they are subject to biological processes. Once considered in the accounts chart that is used accordingly the Uniform Chart of Accounts, it draws attention to the absence of any specific account considering these distinctions in order to follow while recording. In this case, the question of whether the recording process is successful enough for the accounting process to come to mind. At this point, Turkish Accounting Standards (TAS) have been offered as a guide. In the light of Turkish Accounting Standards (TAS): 41 Standard for Agricultural Activity, enterprises will be able to keep mentioned biological assets' records by using accounts left blank or open in the Uniform Chart of Accounts. The aim of this study is to exemplify how Turkish Accounting Standards which is adopted as a kind of criteria by enterprises to determine a common language are being used for accounting while recording biological assets in beekeeping industries. The accounting records forming the data of this study has been collected through interview with an accounting agent who works in an enterprise operating in Ordu. The biggest limitation of this research is that there are not many studies in the literature on the accounting of the activities of beekeeping enterprises within the scope of TAS 41. This reduces the possibility of making comparisons with other examples and testing consistency. With this study, it has been seen that the continuation of the implementation of agricultural activities within the scope of the current uniform chart of accounts will cause deficiencies in the accounting processes of the enterprises. Determining the inoperative accounts for biological assets by planning them in the uniform chart of accounts will facilitate the correct recording, follow-up, control, and auditing of the enterprises. In this sense, it is expected that it will make an important contribution to the unity of the accounts used between enterprises.