The assessment of seismic liquefaction triggering of gravelly soils
Çakıllı zeminlerin deprem sıvılaşmasının tetiklenmesinin değerlendirilmesi
  1. Tez No: 810322
  2. Yazar: ARDA ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÖNDER ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deprem Mühendisliği, Earthquake Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geoteknik ve Deprem Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 422
Özet
Çakıllı zeminler, iri dane boyutlarının sebep olduğu yüksek geçirimlilikleri esas alınarak sıvılaşamaz olarak kabul edilmişlerdi. Yakın dönem depremlerinden derlenen vaka örnekleri, çakıllı zeminlerin sismik sıvılaşma tetiklenmesine maruz kalabildiklerini ortaya koydu. Çakılların sıvılaştığını belgeleyen ilk vaka örneklerinden birisi 1964 Alaska Depremine kadar uzansa da, özellikle 2008 Wenchuan depremi sonrası önemli sayıda vaka örneği raporlanmıştır. Bu tez kapsamında, literatürden çakıllı zeminlerin sismik sıvılaşma tetiklenmelerini belgeleyen vaka örnekleri derlenmiş, veriler işlenerek yüksek kaliteli bir veri tabanı oluşturulmuştur. Veritabanındaki vaka örneklerinde direnç terimi, yaygın olarak kullanılan saha araştırmaları indis parametrelerinden Standart Penetrasyon Deneyi (SPT) darbe sayısı N1,60, Koni Penetraston Deneyi (CPT) uç direnci qc, kayma dalga hızı, Vs, Dinamik Penetrasyon Deneyi (DPT) darbe sayısı, N120, vb. olarak seçilmiştir. Bu indis parametrelerinden yetersiz sayıda olanları dışarıda bırakılarak nihai veritabanı N120 ve/veya Vs verilerinin olduğu vakalardan oluşturulmuştur. Veri tabanı, etkin dane çapları, (D50 ve D30), kuru kütle esas alınarak hesaplanmış çakıl oranı (GC) vb. önemli parametreleri özetlemektedir. En yüksek ivme (PGA) değerlerini belirlemek üzere, saha büyütme katsayıları, Birleşik Devletler Jeolojik Araştırmalar (USGS) sarsıntı haritaları (ShakeMaps) ile birlikte kullanılmıştır. Nihai veri tabanı kullanılarak, çakılların sismik sıvılaşma tetiklenme olasılığını belirlemek üzere tahmin modelleri geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Gravelly soils had been considered to be non-liquefiable due to their high capacity for pore pressure dissipation, resulting from their larger grain size. Case histories from recent earthquakes have produced the evidence that gravelly soils are susceptible to seismic soil liquefaction triggering. Even though one of the first case histories for gravelly soil liquefaction was dated back to 1964 Alaska Earthquake, significant number of gravelly soil liquefaction case histories were reported during 2008 Wenchuan Earthquake. Within the scope of this thesis, available gravelly soil liquefaction case histories are compiled and assessed leading to a high quality database, where the resistance term is selected from site investigation index measures of Standard Penetration Test (SPT) blowcounts, N1,60, Cone Penetration Test (CPT) tip resistance, qc, shear wave velocity, Vs, Dynamic Penetration Test (DPT) blowcounts, N120, etc. Due to limited number of case histories with other site investigation indices, the resulting database included only the case histories with N120 and/or Vs. The database summarizes the significant parameters including effective grain sizes (D50 and D30) along with the gravel content (GC) by dry mass for the identified critical layer. In order to estimate the Peak Ground Acceleration (PGA) values, ShakeMaps, in conjunction with site amplification factors, are used. The resulting database is used to develop a reliability-based models for the assessment of seismic liquefaction triggering of gravelly soils.