Bulanık graf işlemleri
Fuzzy graph operations
  1. Tez No: 810336
  2. Yazar: ELİF GÖKNER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK KARAASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde literatür incelemesi, tezin motivasyonu ve katkısı hakkında bilgiler verilmiştir. İkinci bölümde graf, bulanık kümeler ve bulanık bağıntılarla ilgili temel kavramlar sunulmuştur. Üçüncü bölümde, bulanık graflarla ilgili temel kavramlar ve bulanık graf işlemleri sunulmuştur. Ayrıca bulanık graf işlemleri ile ilgili teoremler verilmiş ve örneklerle daha anlaşılır kılınmıştır. Beşinci bölümde tezin önemi ve sonuçları hakkında bilgiler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, information about literature review, motivation and contribution of the thesis is given. In the second part, basic concepts about graph, fuzzy sets and fuzzy relations are presented. In the third chapter, basic concepts of fuzzy graphs and fuzzy graph operations are presented. In addition, theorems about fuzzy graph operations are given and made more understandable with examples. In the fifth chapter, information about the importance and results of the thesis is presented.