Challenges facing women working in hospitality industry: A case of Zanzibar
Konaklama sektöründe çalışan kadınların karşılaştığı zorluklar: Zanzibar örneği
- Tez No: 810337
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CANSEV ÖZDEMİR GÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, Tourism
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Turizm sektöründe hızla artan kadın çalışan sayısına rağmen, Zanzibar toplumu kadınların çalışması konusunda hem fikir görünmemektedir. Kadınlar konaklama sektörüyle ilgilenmelerine rağmen çeşitli zorluklarla karşı karşıya gelmektedirler. Bu çalışma, Zanzibar'da konaklama sektöründe çalışan kadınların karşılaştığı zorlukları incelemekte ve bu sorunları ele almayı amaçlamaktadır. Araştırma, nitel bir tasarıma sahiptir. Araştırma sorularını cevaplamak için bir görüşme rehberi geliştirilmiş ve Zanzibar'daki çeşitli otellerde çalışan 20 kadın çalışanla yarı yapılandırılmış görüşmeler kartopu örnekleme yöntemi kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Veriler, tematik analiz kullanılarak analiz edilmiş ve Acker'ın“cinsiyetçi organizasyonlar teorisi”aracılığıyla sunulmuştur. Araştırmanın bulguları, kadın çalışanların çoğunluğunun cinsel taciz, cinsiyet ayrımcılığı, ücret belirleme, işbölümü, işin doğası ve kadın, iş-yaşam dengesi, erkek egemen sistem, imaj gibi farklı konu başlıklarında zorluklarla karşı karşıya kaldığını ortaya koymuştur. Ayrıca, terfi fırsatları elde etme konusunda güçlükler yaşamaları, dini ve kültürel inançlar, toplumun olumsuz algı ve tutumları ve kıyafet yönetmeliği gibi faktörler de kariyer ilerlemelerinde zorluklarla ilişkilendirilmiştir. Bununla birlikte, cinsel taciz ve cinsiyet ayrımcılığı, neredeyse tüm katılımcıların karşılaştığı en yaygın zorluklar olarak belirlenmiştir. Çalışma, ilgili kurumlara bu zorlukları azaltmak için cinsiyet eşitliği politikalarını ve stratejilerini ele almasını önermektedir.
Özet (Çeviri)
Despite an increase in women in a high percentage in the tourism and hospitality industries, Zanzibar society does not seem to agree that women should work or engage in the hospitality industry. Thus, female employees keep experiencing more barriers. This study investigates the challenges encountered by women working in the hospitality industry in the tourism sector of Zanzibar and aims to investigate and address those problems. The research adopted a qualitative methodological design. To answer the research questions, an interview guideline was developed, and semi-structured interviews were conducted with a sample of 20 female employees from various hotels in Zanzibar using purposive and snowball sampling. The data was analyzed using thematic analysis and presented through Acker's abductive theoretical framework. The findings of the study revealed that the majority of women employees face different challenges including sexual harassment, gender discrimination, wage determination, division of work, nature of the job itself and women, work-life balance, a male-dominated system, the image of women and stereotypes, difficulty in obtaining promotion opportunities for career advancement, religious and cultural beliefs, negative perceptions and attitudes from society, and dress code regulations. However, sexual harassment and gender discrimination emerged as the most prevalent challenges experienced by nearly all participants. The study recommended the government to ensure the implementation of human rights and address gender equality policies and strategies to reduce the challenges in Zanzibar.