Çeşitli enerji kaynaklarının tüketiciler tarafından algılanan sosyal, ekonomik ve çevresel sürdürülebilirliği: Kömür, elektrik, doğal gaz ve yenilenebilir enerji
The perceived social, economic, and environmental sustainability of various energy sources by consumers: Coal, electricity, natural gas, and renewable energy
- Tez No: 810353
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ABDULLAH FATİH AKCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalışmada Türkiye'de tüketici konumunda olan katılımcıların çeşitli enerji kaynakları olarak bilinen kömür, doğal gaz, elektrik ve yenilenebilir enerji türlerinin tüketiciler tarafından algılanan sosyal, ekonomik ve çevresel sürdürülebilirlik düzeyi incelenmiştir. Araştırmada veri toplama yöntemi nitel araştırma yöntemlerinden odak grup tekniği ile iki ayrı homojen grup oluşturularak iki ayrı oturum ile gerçekleştirilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda katılımcıların, farklı enerji türlerine karşı çevresel sürdürülebilirlik, enerji kaynakları ve geleceğe dair algıları hakkında önemli bilgiler sağlanmıştır. Katılımcılar doğal kaynakların etkili kullanımının önemine vurgu yaparken, kömürün çevresel sürdürülebilirlik açısından insanlara, çevreye ve canlılara zararlı olduğunu düşünmektedirler. Çoğu katılımcı ısıtma için kömür kullanmayı tercih etmediği, kullanmanın artık hem sosyal hem de ekonomik açıdan herhangi bir avantajını algılamadıklarını ifade etmişler. Doğal gazın ise çevresel sürdürülebilirlik açısından en az zararlı fosil yakıt olduğu ve çevresel etkisinin minimal olduğu düşünülmektedir. Sosyal açıdan ise rahat konforlu ve daha özgür bir yaşam sunduğu vurgulanmaktadır. Ayrıca doğal gazın genelde diğer yakıt türlerine göre daha ekonomik açıdan avantajlı olduğunu belirtmişlerdir. Elektrik ise çevresel ve sosyal açıdan birçok yaşam alanında zorunlu bir faktör olsa da, ekonomik açıdan yüksek fiyatları nedeniyle ekonomik olarak sürdürülemez olduğu öne çıkmıştır. Son olarak katılımcıların yenilenebilir enerjiler ile ilgili ortaya çıkan sonuçları ise, çevresel sürdürülebilirliği açısından doğal kaynaklardan elde edilmesi, sürekli kendini yenilemesi özelliğine sahip olması, yenilenebilir enerji kaynaklarını çevresel sürdürülebilirlik açısından olumlu olarak değerlendirilmektedir. Sosyal ve ekonomik açıdan bakıldığında sonuç, insanların yaygın bir şekilde kullanımı için devlet/hükümetler tarafından desteklenmesi gerektiği, bu şekilde erişilebilirliğinin insanlara eşit şekilde sunulmasının sağlanacağı ve uzun dönemde düşük işletme maliyetleri ile avantajlı olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the perceived social, economic, and environmental sustainability levels of various energy sources known as coal, natural gas, electricity, and renewable energy types among consumer participants in Turkey were examined. The data collection method used in the research was the focus group technique, a qualitative research method, and two separate homogeneous groups were formed with two different sessions. Important information was obtained from the participants regarding their perceptions of different energy types, environmental sustainability, energy sources, and future outlooks. While the participants emphasized the importance of effective use of natural resources, they believed that coal was harmful to humans, the environment, and living things in terms of environmental sustainability. Most participants expressed that they did not prefer to use coal for heating and did not perceive any advantages from its use from a social and standpoint. Natural gas is considered to be the least harmful fossil fuel in terms of environmental sustainability and its environmental impact is minimal. From a social standpoint, it was emphasized that natural gas provides a comfortable, more independent life. In addition, they stated that natural gas is generally more economically advantageous than other fuel types. Electricity is a necessary factor in many areas of life in terms of social and environmental sustainability, but due to its high prices, it is considered economically unsustainable. Finally, the results regarding renewable energies revealed that renewable energy sources are evaluated positively in terms of environmental sustainability due to their natural resource derivation and their ability to constantly renew themselves. From a social and economic perspective, it is believed that they should be supported by governments to be widely used, which will ensure equal accessibility to people and will be advantageous in the long run with low operating costs.