Using argumentation to promote high school students' argumentation skills, conceptual understanding in electrochemistry, and critical thinking skills
Lise öğrencilerinin argümantasyon becerilerinin, elektrokimyada kavramsal anlama ve eleştirel düşünme becerilerinin argümantasyon yolu ile geliştirilmesi
- Tez No: 810428
- Danışmanlar: PROF. DR. ESEN UZUNTİRYAKİ KONDAKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 394
Özet
Bu çalışmanın amacı, argümantasyon temelli öğretimin 9. sınıf öğrencilerinin elektrokimya konusundaki kavramsal anlama ve eleştirel düşünme becerileri üzerindeki etkisini araştırmak ve öğrencilerin bu süreçte argümantasyon becerilerinin nasıl geliştiğini incelemektir. Bunun yanında, çalışmanın sonunda, argümantasyon temelli öğretim ile öğretilen öğrencilerin argümantasyon becerileri, geleneksel temelli öğretim ile öğretilen öğrencilerin becerileriyle karşılaştırılmıştır. Bu nedenle, bu çalışmada çoklu yöntem kullanılmış olup, nicel kısmında yarı deneysel desen ve nitel kısmında durum çalışması kullanılmıştır. Nicel kısımda, geleneksel temelli öğretim alan toplam 21 öğrenci kontrol grubunda ve argümantasyon temelli öğretim alan 20 öğrenci deney grubunda çalışmaya katılmıştır. Nicel kısımda veri toplama, elektrokimya kavram testi ve eleştirel düşünme becerileri ölçeği aracılığıyla yapılmıştır. Ortak değişkenli çoklu varyans analizi (MANCOVA) sonuçları, elektrokimya kavramlarını anlama ve eleştirel düşünme becerileri açısından argümantasyon temelli öğretim alan öğrencilerin anlamlı şekilde fazla puan aldığını göstermiştir. Nitel kısmın verileri grup tartışmalarının ses kayıtları, tüm sınıf tartışmalarının video kayıtları, yazı çerçeveleri, grup argümanlarının özetleri ve saha notları aracılığıyla toplanmıştır. Ayrıca, çalışmanın sonunda kontrol ve deney grubundan altışar öğrenciyle sesli düşünme protokolleri gerçekleştirilmiştir. Nitel verilerin sürekli karşılaştırmalı yöntem analizi sonucunda, deney grubundaki öğrencilerin kontrol grubundaki öğrencilere göre daha yüksek kalitede argümantasyonlar oluşturduğu görülmüştür. Bu çalışma, araştırma ve uygulama için çıkarımlar sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the effect of argumentation- based instruction on grade 9 students' conceptual understanding of the electrochemistry topic and critical thinking skills and how the students' argumentation skills developed during this process. Moreover, how the argumentation skills of the students who were taught through argumentation-based instructions were at the end of the study compared to that of the students who were taught through traditional-based instructions was examined. The study used a multimethod design, including a quasi-experimental design in the quantitative part and a case study design in the qualitative part. A total of 21 students in the control group (CG), who were taught through traditional-based instruction, and 20 students in the experimental group (EG), who were taught through argumentation-based instruction participated in the quantitative part. Data were collected by the electrochemistry concept test and critical thinking skills scale. Results of multivariate analysis of covariance (MANCOVA) indicated that students who were taught through argumentation-based instructions had significantly higher scores on the conceptual understanding test and critical thinking skills scale. Qualitative data were collected through audio recordings of discussions, video recordings of whole-class discussions, writing frames, summaries of the group arguments, and field notes. Additionally, think-aloud protocols were conducted with six students in each CG and EG at the end of the study. Using a constant comparative method, analysis of the qualitative data revealed that students in EG formed higher-quality argumentations compared to the CG students. The study provides implications for research and practice.