King 6 ve NGC 1605 açık kümelerinin fotometrik ve astrometrik analizi
Photometric and astrometric analysis of king 6 and NGC 1605 open clusters
  1. Tez No: 810433
  2. Yazar: SEVİNÇ GÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ EKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uzay Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Yüksek lisans tez çalışmasında incelenen King 6 ve NGC 1605 açık kümelerinin CCD UBV gözlemleri TÜBİTAK Ulusal Gözlemevindeki 100-cm ayna çaplı T100 teleskobuyla gerçekleştirilmiştir. Sayısal değerlere dönüştürülen fotometrik veriler ile Gaia DR3 fotometrik ve astrometrik verileri bir arada kullanılmıştır. Analizler sonucunda incelenen iki açık kümenin yapısal, astrometrik ve temel astrofizik parametreleri tayin edilmiştir. İki kümenin güncel Gaia DR3 verileriyle analizi ilk defa bu tez çalışmasında gerçekleştirilmiş ve elde edilen astrofizik parametreleri güncellenmiştir. Astrofizik parametrelerin tayininde güncel, yeni olarak bağımsız yöntemler kullanılmıştır. Bu durum, olası parametre dejenerasyonluğunu engellemekle birlikte, iki kümenin duyarlı astrofizik parametrelerinin tayininin yapılmasını sağlamıştır. Tez çalışmasında King 6 açık kümesinin renk artığı E(B-V) = 0.515  0.030 kadir, metal bolluğu [Fe/H] = 0.02  0.06 dex, uzaklığı ve yaşı, sırasıyla, d = 723  38 pc ve t = 200  20 Myıl elde edilmiştir. NGC 1605'in renk artığı E(B-V) = 0.840  0.054 kadir, metal bolluğu [Fe/H] = 0.01  0.05 dex, uzaklığı ve yaşı, sırasıyla, d = 3054  262 pc ve t = 400  50 Myıl tayin edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the CCD UBV observations of the open clusters King 6 and NGC 1605 were performed using the 100-cm mirror diameter T100 telescope at TÜBİTAK National Observatory. Photometric data which were converted to numerical values were used together with Gaia DR3 photometric and astrometric data. As a result of the analysis of the two open clusters, the structural, astrometric, and fundamental astrophysical parameters were determined. The analysis of the two clusters with recent Gaia DR3 data was carried out for the first time in this thesis and the astrophysics parameters were updated. To determine astrophysical parameters, independent methods were utilized as different from the literature. While this avoided possible parameter degeneration, it allowed the determination of reliable astrophysical parameters of the two clusters. In this study for the King 6 open cluster, we determined the color excess as E(B-V) = 0.515  0.030 mag, metallicity as [Fe/H] = 0.02  0.06 dex, distance and age as d = 723  38 pc and t = 200  20 Myr, respectively. For the NGC 1605 estimated color excess was E(B-V) = 0.840  0.054 mag, metallicity was [Fe/H] = 0.01  0.05 dex, distance and age were d = 3054  262 pc and t = 400  50 Myr, respectively.