Moral dilemmas in humanitarian aids in civil wars
İç savaşlarda insani yardımlarda yaşanan ahlaki ikilemler
- Tez No: 810492
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAHMAN DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Public Administration, Political Science, International Relations
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Çeşitli nedenlerle ortaya çıkan iç savaşlar, günümüz dünyasının en büyük insani krizlerinin yaşanmasına neden olmaktadır. Yaşanan insani krizleri önlemek amacıyla iç savaş bölgelerinde çeşitli insani yardım faaliyetleri görülmektedir. Krizi önlemek amacıyla yapılan faaliyetlerin aslında bazı durumlarda krizi derinleştirdiği, iç savaşın süresini ve şiddetini artırdığı görülmüştür. İnsani yardım faaliyetlerini krizi derinleştirmesi ve savaşı negatif yönde etkilemesi, insani yardım faaliyetlerinde yaşanan ahlaki ikilemlere dayanmaktadır. Bir insani yardım faaliyeti iyi bir niyetle, iyi bir amaç için yapılıyor olsa bile çeşitli nedenlerle ahlaki ikilem yaşanması sonucunda krizin çözümüne katkı sağlamak yerine krizin şiddetini artırabilmektedir. Bu durumdan yola çıkarak, bu tez çalışmasında iç savaşlarda yer alan insani yardım faaliyetlerinde yaşanan ahlaki ikilemlerin savaşların süre ve şiddetini ne yönde etkilediği Ruanda, Bosna, Nijerya, Afganistan ve Yemen iç savaşları örneği üzerinden incelenerek, yaşanan ahlaki ikilemler ve nedenleri tespit edilecektir.
Özet (Çeviri)
Throughout history, many concepts have constantly changed with new developments and have taken their current form. The concepts of war and humanitarian aid are also concepts that have changed and transformed over time. Civil wars, which have arisen for various reasons, are among the causes of great humanitarian crises in today's world. In order to prevent humanitarian crises, various humanitarian aid activities are observed in civil war regions. It has been observed that the humanitarian aid activities carried out to prevent humanitarian crises actually deepened the crisis in some cases and increased the duration and severity of the civil war. The deepening of crises and the negative effects of war on humanitarian aid activities are based on moral dilemmas experienced in humanitarian aid activities for various reasons. Even if a humanitarian aid activity is carried out with good intentions and for a good purpose, it can increase the severity of the crisis instead of contributing to the solution of the crisis as a result of moral dilemmas for various reasons. Based on this situation, in this thesis, the moral dilemmas experienced in humanitarian aid activities in civil wars will be examined through the example of the civil wars in Rwanda, Bosnia, Nigeria, Afghanistan and Yemen, and the moral dilemmas and their causes will be determined.