Ergenlerde sosyal medya bağımlılığı, sosyal görünüş kaygısı ve aleksitimi arasındaki ilişki
The relationship between social media addiction, social appearance anxiety, and alexithymia in adolescents
  1. Tez No: 810493
  2. Yazar: RABİA NUR POLAT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE ŞENER TAPLAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Günümüzde giderek artan sosyal medya kullanımı ergenler arasında sosyal medya bağımlılığı riskini de ortaya çıkarmıştır. Sosyal medya bağımlılığının düzeyi ve etkileri ile ilgili ergenlerle yapılan çalışmalar olsa da sosyal görünüş kaygısı ya da aleksitimi ile ilişkisini ele alan çalışmalar sınırlı sayıdadır. Bu kesitsel ve ilişki arayıcı nitelikteki araştırma ergenlerde sosyal medya bağımlılığı, sosyal görünüş kaygısı ve aleksitimi arasındaki ilişkinin belirlenmesi amacıyla yapıldı. Çalışmanın örneklemini 15-17 yaş grubunda 756 ergen oluşturdu. Kurum izni, etik kurul izni ve katılımcı onamı alındıktan sonra, veriler araştırmacılar tarafından hazırlanan Tanıtıcı Bilgi Formu, Ergenler için Sosyal Medya Bağımlılığı Ölçeği (ESMBÖ), Toronto Aleksitimi Ölçeği-20 (TAÖ-20) ve Sosyal Görünüş Kaygısı Ölçeği (SGKÖ) kullanılarak toplandı. Verilerin değerlendirilmesinde tanımlayıcı istatistiksel analizler“Mann Whitney U Testi”,“Kruskal Wallis H Testi”,“Dunn-Bonferroni Testi”ile korelasyon ve regresyon analizleri kullanıldı. Çalışma kapsamına alınan ergenlerin yaş ortalamasının 16.04±0.74 olduğu, %57.8'inin kız olduğu belirlendi. Ergenlerin Sosyal Medya Bağımlılığı ölçeği puan ortalaması 22.35±7.68; Sosyal Görünüş Kaygısı ölçeği puan ortalaması 39.63±15.09, Toronto Aleksitimi ölçeği toplam puan ortalaması 52.38±8.78 olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Increasing use of social media today has also revealed the risk of social media addiction among adolescents. Although there are studies on the level and effects of social media addiction with adolescents, studies dealing with its relationship with social appearance anxiety or alexithymia are limited.This study was conducted to determine the relationship between social media addiction, social appearance anxiety and alexithymia in adolescents. The sample of this correlational, cross-sectional study consisted of 756 adolescents in the 15-17 age group. In the study, after obtaining institutional permission, ethics committee permission and participant consent, the data were collected by using the Introductory Information Form prepared by the researchers, Social Media Addiction Scale for Adolescents (SMASA), Toronto Alexithymia Scale-20 (TAS-20), and Social Appearance Anxiety Scale (SAAS). In the data analysis, descriptive statistical analyzes“Mann Whitney U Test”,“Kruskal Wallis H Test”,“Dunn-Bonferroni Test”and correlation and regression analyzes were used. It was determined that the mean age of the adolescents included in the study was 16.04±0.74, 57.8% of them were girls. Social Media Addiction Scale for Adolescents mean score was 22.35±7.68; The mean score of the Social Appearance Anxiety scale was 39.63±15.09, and the total mean score of the Toronto Alexithymia scale was 52.38±8.78.