Integrated analyses of Emodin in breast cancer cell lines
Meme kanseri hücre hatlarında Emodin'in entegre analizi
- Tez No: 810508
- Danışmanlar: PROF. DR. NÜLÜFER TÜLÜN GÜRAY, DOÇ. DR. BALA GÜR DEDEOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Biyoteknoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Meme kanseri, yüksek insidans ve mortalite oranları ile en önde gelen kanserler arasında yer almaktadır. Şu anda tedavi için sunulan terapötiklerin çoğunun toksik olması nedeniyle, daha az toksik terapötik müdahale gerekmektedir. Bu çalışmada, kapsamlı bir ağ değerlendirmesi yaparak bir fitoöstrojen olan Emodin'in östrojen reseptör pozitif MCF-7 ve negatif MDA-MB-231 hücreleri üzerindeki etkisinin moleküler mekanizmalarını inceledik. Diferansiyel olarak eksprese edilen mikroRNA'lar, diferansiyel olarak eksprese edilen tanımlanmış mRNA'ları ile birlikte, entegre sistem biyolojisi yaklaşımı kullanılarak mikrodiziler aracılığıyla analiz edildi. Her hücre dizisi için miRNA-hedef gen ağları oluşturuldu, gen ontolojisi ve yolak zenginleşme analizleri yapıldı, zenginleşme haritaları oluşturuldu ve potansiyel anahtar genler, mikroRNA'lar ve mikroRNA-gen etkileşimleri incelendi.
Özet (Çeviri)
Breast cancer has been among the most prominent cancers with high incidence rates and mortality. Currently most of the offered therapeutics for treatment are toxic; hence, less toxic therapeutic intervention is required. Here, we studied the molecular mechanisms of the effect of a phytoestrogen Emodin on estrogen receptor positive MCF-7 and negative MDA-MB-231 cells by carrying out a comprehensive network assessment. Differentially expressed microRNAs along with their identified differentially expressed mRNAs were analyzed through microarrays by using integrative systems biology approach. For each cell line miRNA-target gene networks were built, gene ontology and pathway enrichment analyses were performed, enrichment maps were constructed and the potential key genes, microRNAs and microRNA-gene interactions were studied.