Yürütme organının düzenleme yetkisi açısından ABD ve Türk hükümet sistemlerinin karşılaştırılması
Comparison of USA and Turkish government systems in terms of regulatory authority of the executive
  1. Tez No: 810537
  2. Yazar: METİN ÇARBUĞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERAY ACAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kütahya Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 167
Özet
Siyaset biliminde devletler, yönetim şekilleri itibariyle genellikle demokratik olan ve olmayan şeklinde bir ayrıma tabi tutulmaktadırlar. Demokratik yönetim şekilleri ise halkın doğrudan veya dolaylı olarak yönetenleri seçmiş olduğu, seçenlerin seçilenler karşısında temel hak ve özgürlüklerinin belirli organlar vasıtası ile korunduğu, devletin temel organları olan yasama, yürütme ve yargı erklerinin birbirleri ile olan ilişkilerinin bu bağlamda anayasalarla düzenlendiği sistemlerdir. Çalışmamızın ilk bölümünde; kuvvetler ayrılığı ve hükümet sistemleri incelenmiştir. Ülkemizde yıllardır uygulanan parlamenter hükümet sisteminin kaldırılarak yerine Başkanlık hükümet sisteminin getirilmesi düşüncesi birçok siyasi liderler ve akademisyenler tarafından gündeme getirilmiş ve yıllarca tartışma konusu olmuştur. Bu tartışmaların sebebi ise Parlamenter hükümet sisteminde yaşanan tıkanmalar, yönetimde çift başlılık, siyasi krizler ve kısa süreli hükümetlerin olmasıdır. Çalışmamızın ikinci bölümünde; ana çerçevesini meydana getiren başkanlık sisteminin, dünyada en başarılı uygulandığı ülkelerin başında gelen ABD'de kolonilerden bu yana oluşum süreci üzerinde durulmuş ve ABD Başkanlık sisteminin erkleri incelenmiştir. Çalışmamızın son bölümünde ise Türkiye'nin yeni hükümet sistemi üzerindeki erklere yönelik değişiklikler ve özellikle Cumhurbaşkanının yetkilerine yönelik düzenlemeler ile ABD Başkanının yetkileri kıyaslanarak incelenmiş, bu minvalde Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminin“yana oluşum”süreci üzerinde durulmuştur.
Özet (Çeviri)
In political science, states are generally divided into democratic and non-democratic forms of government. Democratic forms of government are systems in which the public directly or indirectly elects the rulers, the fundamental rights and freedoms of those who elect against the elected are protected by certain organs, and the relations of the legislative, executive and judicial powers, which are the basic organs of the state, with each other are regulated by constitutions in this context. In the first part of our study; the separation of powers and systems of government are examined. The idea of replacing the parliamentary government system, which has been implemented in our country for years, with the Presidential government system has been brought to the agenda by many political leaders and academicians and has been a subject of discussion for years. The reason for these discussions is that there are blockages in the parliamentary government system, double headedness in administration, political crises and short-term governments. In the second part of our study; the formation process of the presidential system, which constitutes its main framework, since the colonies in the USA, which is one of the countries where it is most successfully implemented in the world, has been emphasized and the powers of the US Presidential system are examined. In the last part of our study, Turkey's new government changes for the powers on the system and the arrangements for the President's authority was examined by comparing the powers of the US President, this manner, the Presidential System of Government“since the formation of”focused on the process.