Yeşilay Mavi Kırlangıç Çocuk Dergisi'nin değerler eğitimi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of green 'The Crescent Blue Swallow Children's Journal' in terms of values education
  1. Tez No: 810542
  2. Yazar: ŞÜKRİYE YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SALİH AYBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Değerler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
Bu araştırmanın amacı, Mavi Kırlangıç Yeşilay Çocuk Dergisi'ni değerler açısından incelemektir. Bu çalışmada Mavi Kırlangıç Yeşilay Çocuk Dergisi'nin 2019-2023 yılları arasında yayımlanan 48 sayısı nitel araştırma tekniklerinden biri olan doküman analizi yöntemi ile incelenmiştir. Araştırmada elde edilen veriler sonucunda Mavi Kırlangıç Yeşilay Çocuk Dergisi'nin incelenen sayılarında MEB tarafından 10 kök değer olarak belirlenen“Adalet, Dostluk, Dürüstlük, Öz denetim, Sabır, Saygı, Sevgi, Sorumluluk, Vatanseverlik, Yardımseverlik”değerlerinin hepsine yer verildiği, bunların yanı sıra“affetmek”,“arkadaşlık”,“azim”,“başarı”,“birlik ve beraberlik”,“cesaret”,“çalışma”,“çevre duyarlılığı”,“dayanışma”,“empati”,“eşitlik”,“farkındalık”,“fedakarlık (özveri)”,“gönüllülük”,“hak”,“hayallerin peşinden gitme”,“hoşgörü”,“iş birliği”,“iyilik”,“iyimserlik”,“kararlılık”,“kültürel mirasa sahip çıkma”,“merhamet”,“, misafirperverlik”,“nezaket”,“öğrenmeyi sevme”,“öz güven”,“paylaşmak”,“planlı ve düzenli olmak”,“sağlıklı yaşam”,“selamlaşmak”,“şefkat”,“temizlik”,“tutumluluk-tasarruf”,“ümitvar olmak”,“vefa”,“zamanı verimli kullanmak”ve“zararlı alışkanlıklardan kaçınmak”değerlerine de yer verildiği; dergide en çok öz denetim değerine yer verildiği, onu sırasıyla saygı, sorumluluk, dostluk, sabır, dürüstlük, sevgi, yardımseverlik değerlerinin takip ettiği, vatanseverlik ve adalet değerlerine ise daha az yer verildiği tespit edilmiştir. Çalışma sonucunda Mavi Kırlangıç Yeşilay Çocuk Dergisi'nin değerler açısından zengin öğeler içerdiği; bu bakımından 6-10 yaş arası çocuklara değer kazandırılması sürecinde yararlı olabileceği kanaatine ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to examine the The Blue Swallow Green Crescent Child Journal in terms of values. In this study, 48 issues of the The Blue Swallow Green Crescent Child Journal published between 2019 and 2023 were examined with the document analysis method, which is one of the qualitative research techniques. As a result of the data obtained in the research, all of the values of“Justice, Friendship, Honesty, Self-control, Patience, Respect, Love, Responsibility, Patriotism, Benevolence”, which were determined as 10 Root values by the Ministry of National Education, were included in the examined issues of the The Blue Swallow Green Crescent Child Journal; In addition to these,“forgiveness”,“friendship”,“perseverance”,“success”,“unity and togetherness”,“courage”,“work”,“environmental sensitivity”,“solidarity”,“empathy”,“equality”,“awareness”,“sacrifice”,“volunteering”,“right”,“following dreams”,“tolerance”,“cooperation”,“goodness”,“optimism”,“determination”,“cultural heritage”dating“, ”compassion“, ”hospitality“, ”kindness“, ”love to learn“, ”self-confidence“, ”sharing“, ”planned and organized“, ”healthy life“, ”greeting“, ”compassion“, Values such as ”cleanliness“, ”thrift-saving“, ”being hopeful“, ”loyalty“, ”using time efficiently“ and ”avoiding harmful habits" are also included, Self-regulation value is mostly included in the journal, It was determined that the values of Respect, Responsibility, Friendship, Patience, Honesty, Love, Benevolence, Patriotism followed respectively, and the value that was given little place in the magazine was the value of Justice. As a result of the study, it was determined that The Blue Swallow Green Crescent Child Journal contains elements rich in values; In this respect, it has been concluded that it can be beneficial in the process of gaining value for children aged 6-10.