Öğrencilerin dijital girişimcilik niyeti, dijital okuryazarlık ve işsizlik kaygısı algısı
The dijital entrepreneurship intention of students, dijital literacy and the sense of unemployment concern
- Tez No: 810631
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NİLÜFER SERİNİKLİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Dijitalleşme hayatımızın tüm alanlarını olduğu gibi iş hayatımızı da etkilemiştir. Girişimcilik dijital ortama taşınırken, dijital okuryazarlığın önemi artmıştır. Endüstri 4.0 ile iş hayatı tamamen dijitalleşmektedir. Dijitalleşme ile iş hayatında insan ihtiyacının azalacağı düşüncesinin yanı sıra ülkemizde işsizlik oranlarının yüksek olması özellikle üniversitede okuyan öğrenciler için işsizlik tehlikesi anlamına gelmektedir. Araştırmada öğrencilerin dijitalleşme ile alakalı bilgilerinin yanı sıra öğrencilerin işsizlik kaygıları, dijital girişimcilik niyeti ve dijital okuryazarlık algılarının demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediği tespit etmek amaçlanmıştır. Araştırma Trakya Üniversitesi kapsamında yer alan 4 fakülte ve 2 yüksekokuldan 1.320 öğrenci yer almaktadır. Araştırmada veriler anket yöntemi ile elde edilirken, SPSS 20.0 ile analiz edilmiştir. Verilerin demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediği Mann-Whitney U ve Kruskal-Wallis H testleri ile analiz edilmiştir. Araştırmada dijital cinsiyet değişkenine göre girişimcilik niyeti farklılık göstermektedir. Dijital okuryazarlıkta ise tutum boyutu farklılık gösterirken, teknik boyutu farklılık göstermemektedir. İşsizlik kaygısında karamsarlık boyutu farklılık gösterirken, iyimserlik boyutu farklılık göstermemektedir. Yaş değişkeninde ise dijital girişimcilik farklılık göstermemektedir. Dijital okuryazarlıkta her iki boyutta da farklılık göstermektedir. İşsizlik kaygısı ölçeğine göre ise karamsarlık ve iyimserlik boyutunda farklılık göstermemektedir. Bölüme değişkenine göre dijital girişim niyeti farklılık gösterirken, dijital okuryazarlıkta iki boyutta da farklılık göstermemektedir. İşsizlik kaygısı karamsarlık ve iyimserlik boyutu farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Digitalization has affected all areas of our lives as well as our business life. As entrepreneurship moves to the digital environment, the importance of digital literacy has increased. With Industry 4.0, business life is completely digitalized. In addition to the thought that the need for people in business life will decrease with digitalization, the high unemployment rates in our country mean the danger of unemployment, especially for students studying at university. In the research, it is aimed to determine whether students' unemployment concerns, digital entrepreneurship intentions and digital literacy perceptions differ according to demographic characteristics, as well as their knowledge about industry 4.0. The research includes 1320 students from 4 faculties and 2 colleges within the scope of Trakya University. While the data were obtained by the survey method in the research, they were analyzed with SPSS 20.0. Whether the data differed according to demographic characteristics was analyzed with Mann-Whitney U and Kruskal-Wallis H tests. In the research, entrepreneurial intention differs according to the digital gender variable. In digital literacy, on the other hand, while the attitude dimension differs, its technical dimension does not. While the pessimism dimension differs in unemployment anxiety, the optimism dimension does not. In the age variable, digital entrepreneurship does not differ. Digital literacy differs in both dimensions. According to the unemployment anxiety scale, it does not differ in the dimensions of pessimism and optimism. While digital initiative intention differs according to the department variable, it does not differ in both dimensions in digital literacy. The dimensions of unemployment anxiety, pessimism and optimism differ.