Üniversite öğrencilerinin dijital teknolojilere yönelik tutum, dijital girişimcilik niyeti ve dijital teknolojilere erişim motivasyonları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relationships between university students' attitude towards digital technologies, digital entrepreneurship intention and motivations to access digital technologies
- Tez No: 934075
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEKİ UÇAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinin dijital girişimciliğe yönelik tutumlarının, dijital girişimcilik niyetlerinin ve dijital teknolojilere erişim motivasyonları arasındaki ilişkinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada veri toplamak için kolayda ve kartopu örneklem tekniklerinden yararlanılmıştır. Araştırmanın örneklemine toplam 424 öğrenci dijital ortamda araştırma anketi doldurularak uygulanmıştır. Araştırmaya veri sağlamak için oluşturulan anket iki kısımdan oluşmaktadır. Araştırmanın amacına uygun olarak oluşturulan anket formunun ilk bölümünde katılımcıların demografik bilgilerini belirlemeye yönelik sorular ve araştırmaya yönelik özel sorulara yer verilmiştir. Anketin ikinci kısmı ise güvenirlilik ve geçerlilikleri bilimsel çalışmalarla ortaya konmuş dört veri toplama aracından (ölçek) oluşmaktadır. Ankette Dijital Teknolojilere Yönelik Tutum Ölçeği, Dijital Teknolojilere Erişim Motivasyonu Ölçeği ve Dijital Girişimcilik Ölçeği kullanılmıştır. Anketten elde edilen veriler üzerinde SPSS 25 programı kullanılarak gerekli analizler yapılmış ve AMOS Programından yararlanılmıştır. Araştırmada elde edilen bulgulara göre öğrencilerin dijital teknolojilere yönelik motivasyonları, teknolojiye yönelik ilgi, yetkinlik ve dijital girişimcilik niyetleri üzerinde anlamlı bir ilişkiye sahiptir. Dijital teknolojilere yönelik ilgi ve yetkinlikte girişimcilik niyeti üzerinde anlamlı bir ilişkiye sahiptir. Ayrıca girişimciliğe yönelik ilgi de yetkinlik üzerinde etkilidir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to examine the relationship between university students' attitudes towards digital entrepreneurship, digital entrepreneurship intentions and motivation to access digital technologies. In the study, convenience and snowball sampling techniques were used to collect data. A total of 424 students were included in the sample of the research by filling out the research questionnaire in a digital environment. The questionnaire created to provide data for the research consists of two parts. In the first part of the questionnaire form, which was created in accordance with the purpose of the research, questions to determine the demographic information of the participants and special questions for the research were included. The second part of the questionnaire consists of four data collection tools (scales) whose reliability and validity have been demonstrated by scientific studies. In the questionnaire, Attitude Towards Digital Technologies Scale, Motivation to Access Digital Technologies Scale and Digital Entrepreneurship Scale were used. The data obtained from the questionnaire were analyzed using SPSS 25 program and AMOS Program was used. According to the findings obtained in the research, students' motivations for digital technologies have a significant relationship on interest in technology, competence and digital entrepreneurship intentions. Interest and competence in digital technologies also have a significant relationship on entrepreneurship intention. In addition, interest in entrepreneurship also has an effect on competence.