The comparative effects of direct DDL and indirect DDL on constructing vocabulary knowledge
Doğrudan ve dolaylı veriye dayalı öğrenmenin kelime bilgisi oluşturma üzerine karşılaştırılmalı etkileri
  1. Tez No: 810694
  2. Yazar: DİLAY NUR CANDAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. SENEM YILDIZ ERSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, Linguistics, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu çalışma doğrudan veriye dayalı öğrenme (D-DDL) ve dolaylı veriye dayalı öğrenmenin (I-DDL) kelime anlamları öğrenimi üzerinde etkisini araştırmıştır. Katılımcılar 52 orta seviye dil yeterliliğine sahip üniversite hazırlık öğrencileridir ve D-DDL ve I-DDL olarak iki farklı deney grubuna rastgele alınmışlardır. D-DDL grubundaki katılımcılar yirmi adet kelimeyi çevrimiçi derlem kullanarak tümevarımsal yolla çalışmışlar, I-DDL grubundaki katılımcılar ise aynı kelimeleri kağıt üzerinde öğretmenleri tarafından önceden seçilmiş derlem verileri üzerinden tümevarımsal yolla çalışmışlardır. Yarı deneysel karma yöntem araştırma tasarımı benimseyen bu çalışma veri toplamak için ön-test ve son-test, bireysel sesli düşünme protokolü, ve odak grup görüşmeleri kullanmıştır. Toplanan veriler; (1) I-DDL ve D-DDL'in kelime hatırlama ve tanıma üzerine etkilerinin karşılaştırılması, (2) I-DDL ve D-DDL'in öğrencilerin derlem verileri üzerinden kelime bilgisi oluşturma davranışlarının karşılaştırılması, (3) ikili ve bireysel çalışmanın I-DDL ve D-DDL'da nasıl farklılık gösterdiğini, ve (4) öğrencilerin I-DDL ve D-DDL'a karşı tutumlarının karşılaştırılması için analiz edilmiştir. Çalışma literatürdeki boşluğu ön-test ve son-test sonuçlarına göre I-DDL ve D-DDL'in öğrencilerin kelime kazanımları üzerinde etkilerinin önemli ölçüde farklı olmadığını göstererek doldurmuştur. Sesli düşünme protokolü ve odak grup görüşmelerinden edinilen nitel veriler iki grup arasında bazı farklar ve benzerlikler ortaya çıkarmıştır.
Özet (Çeviri)
This study investigated comparative effects of direct data-driven learning (D-DDL) and indirect data-driven learning (I-DDL) on learning new vocabulary. The participants were 52 university prep students with intermediate level of proficiency who were randomly assigned into one of the experimental conditions as D-DDL and I-DDL. Participants in D-DDL group studied the twenty target words inductively using online corpora, whereas the participants in I-DDL group studied the same target words inductively on paper-based concordances pre-selected from corpora by teachers. Adopting a quasi-experimental mixed methods design, the study utilized pre-tests and post-tests, individual think-aloud protocol, and focus group interviews in order to collect data. The collected data was analyzed in order to explore (1) how I-DDL compares to D-DDL on vocabulary recall and recognition, (2) how I-DDL compares to D-DDL on students' constructing vocabulary knowledge behaviors using corpus data, (3) how pair work and individual work differs in I-DDL and D-DDL practices, and (4) how students' attitudes towards I-DDL compare to D-DDL. The study filled in the gap in the literature by concluding that there was no significant difference between I-DDL and D-DDL on students' vocabulary gains according to pre-test post-test results. Qualitative data from think-aloud protocol and focus group interviews uncovered some differences and similarities between the two groups.