Eş'âr-ı 'Âşıkâne İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi nekty03405 (vr.1b- 46a) (inceleme-tenkitli metin)
Eş'âr-i 'Âşikâne Istanbul University Rare Works Library nekty03405 (vr.1b- 46a)(examination-critical text)
- Tez No: 810701
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLÇİN TANRIBUYURDU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 239
Özet
Osmanlı edebiyatının dağılmış incilerini bir araya getiren hazineleri yahut kırkambarı olarak adlandırılan şiir mecmuaları, kültür tarihi ve edebiyat tarihi açısından son derece kıymetli eserlerdir. Divanlara girmemiş şiirleri, unutulmuş şairleri, devrin gözdelerini, en sevilen redifleri ve dolayısıyla farklı asırlardan pek çok“aşk eri”ni aynı sayfalarda buluşturan ve onların sesinin günümüzde yankılanmasını sağlayan bu mecmualar, bugünün özelikle genç araştırmacılarının rağbet ettiği ve üzerinde titizlikle çalıştıkları eserlerdir. Şiir mecmualarının yukarıda işaret edilen önemi ve bu türdeki eserlere olan teveccüh bu çalışmanın da temelini oluşturmaktadır. Çalışmada, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi NEKTY03405 demirbaş numarasında Mecmûʻa-i Eşʻâr adıyla kayıtlı eserin 1b- 46a varak aralığı ele alınmış, bu aralık dahilinde yüksek lisans tez çalışması hazırlanmıştır. İncelemeye alınan kısımda 16., 17. ve 18. yüzyılda yaşamış 27 şairin 2 kaside, 401 gazel, 5 şarkı, 1 murabba, 3 musammat, 1 müstezad, 1 kıt'a ve 1 münacat olmak üzere toplam 415 şiiri bulunmaktadır. Giriş bölümünü takip eden iki ana bölümden oluşan çalışmanın ilk bölümünde mecmuaların edebiyat tarihi içerisindeki yeri ve önemi ile Eş'âr-ı 'Âşıkâne'nin özelliklerine değinilmiştir. İkinci bölüm ise eserdeki şiirlerin divanlarda yer alan şekilleriyle karşılaştırılarak okunması sonucunda kurulan tenkitli metni ihtiva etmektedir.
Özet (Çeviri)
Poetry anthologies called treasures or forty warehouses that bring together the scattered pearls of Ottoman literature are extremely valuable works in terms of cultural history and literary history. These poetry anthologies, which bring together the poems that did not enter the divans, the forgotten poets, the favorites of the time, the most loved redifs, and therefore many“love men”from different centuries, on the same pages and make their voices resonate today.These are the works that today's young researchers especially demand and work on meticulously. The above-mentioned importance of poetry anthologies and the favor towards works in this genre form the basis of this study. In the study, the 1b- 46a leaf range of the work registered with the name Mecmûʻa-i Eşʻâr in the fixture number NEKTY03405 of the Istanbul University Rare Works Library was discussed, and a master's thesis was prepared within this range. In the section examined, there are a total of 415 poems, including 2 kaside, 401 ghazals, 5 songs, 1 murabba, 3 musammat, 1 müstezad, 1 kıt'a and 1 münacat, by 27 poets who lived in the 16th, 17th and 18th centuries. The introduction part consists of the following two main elements, in the first part, the place and importance of journals in the history of literature and the characteristics of Eş'âr-ı 'Âşıkâne are mentioned. In the second part, the way the poems in the work are read by comparing them with the forms in the divans carries the purpose of a critical text.