Eş'ar-ıʿÂşıkāne İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi NEKTY03405 (vr.156b-205a) (İnceleme-tenkitli metin)
Istanbul University Eş'ar-ıʿÂşıkāne Library of Rare Works NEKTY03405 (vr.156b-205a) (Examination-critical text)
- Tez No: 811236
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ESAT HARMANCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 228
Özet
Klâsik Türk edebiyatı geleneğinin söz incilerini derleyerek bir eserin yapraklarında buluşturan, aynı yahut farklı asırların ortak geleneğinin sesleri de olsa farklı tondaki sesleri ve kimlikleri bir araya getiren şiir mecmuaları, altı yüz yıllık bir edebiyat geleneğine dair birikimin ortaya çıkarılmasına katkı sunmak isteyen araştırmacılar tarafından özellikle son yıllarda rağbet görmektedir. Üzerinde yapılan, yapılmakta ve yapılacak olan çalışmalarla edebiyat ve kültür tarihine katkıları ile bir geleneğin ayak izleri olan mecmular, edebiyatımızın“kırk ambar”ı şeklinde tanımlanmış ve bu sebeple önemli kaynakların arasında kendine yer bulmayı başarmıştır. Mecmuaların bahsi geçen öneminin farkındalığında yapılan bu çalışmada, İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi'nde NEKTY03405 demirbaş numarasıyla kayıtlı“Eş'âr-ı Âşıkâne ”adlı eserin 156b- 205a varak aralığını ihtiva eden kısım incelenmiştir. İncelemeye alınan bölümde 16., 17. ve 18. yüzyıl şairlerinden 32'inin 76'sı gazel, 2'si mesnevi, 8'i terkibbent, 15'i tahmis, 1'i muaşşer, 16'sı müseddes, 60'ı rubai, 15'i kıta, 12'i müfret, 25'i matla, 10'u ebyat, 1'i muhammes, 1'i şarkı, 23'ü nazm, 2'si mukatta'at ve 56'sı şehrengiz beyit olmak üzere toplam 311 şiiri yer almaktadır. İki ana başlıktan oluşan çalışmanın ilk bölümünde mecmuaların önemine ve Eş'âr-ı Âşıkâne'nin özellikleri yer verilmiştir. İkinci bölüm ise Mecmû'a'daki şiirlerin divanlarda yer alan şekilleriyle karşılaştırılarak okunması neticesinde kurulan tenkitli metni içermektedir.
Özet (Çeviri)
Poetry magazines, which compile the word pearls of the classical Turkish literature tradition and bring them together in the leaves of a work, bring together voices of different tones and identities, even if they are the voices of the common tradition of the same or different centuries, have been used by researchers who want to contribute to the discovery of a six-hundred-year-old literary tradition, especially in recent years. is popular. Journals, which are the footprints of a tradition with their contributions to the history of literature and culture with the works done, being done and to be done, have been defined as the“forty warehouses”of our literature and therefore have managed to find a place among the important sources. In this study, which was carried out with the awareness of the aforementioned importance of the journals, the part of the work named“Eş'âr-ı Âşıkâne”, registered with the fixture number NEKTY03405 in the Istanbul University Rare Works Library, containing the 156b-205a leaf range was examined. In the section examined, 32 of the 16th, 17th and 18th century poets were composed of 76 ghazals, 2 mesnevi, 8 tezibbent, 15 tahmis, 1 muaşşer, 16 müseddes, 60 rubai. , 15 stanzas, 12 mufret, 25 matla, 10 ebyat, 1 muhammes, 1 song, 23 nazm, 2 mukatta'at and 56 sherengiz couplets. There are 311 poems in total. In the first part of the study, which consists of two main titles, the importance of journals and the characteristics of Eş'âr-ı Âşıkâne are given. The second part includes the critical text that is formed as a result of reading the poems in Mecmû'a by comparing them with the forms in the divans.