Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü öğrencilerinin güncel sanata yönelik tutumlarının incelenmesi
The research study on the attitudes of Fine Arts High School Arts Department students towards contemporary art
  1. Tez No: 810757
  2. Yazar: VİLDAN YİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENİZ AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Güzel Sanatlar, Education and Training, Fine Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Resim-İş Eğitimi Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 131
Özet
Günümüz sanatı, yaratım sürecinden düşünsel boyuta, sergilemeden malzeme kullanımına kadar önceki sanat anlayışlarından evrilerek farklı bir döneme girmiştir. Her şeyin hızla değiştiği günümüzde, sanattaki yeni gelişmelerin okullardaki sanat eğitimine de yansıması olağandır. Bu nedenle güncel olanı yakalayabilen, sorgulayan, eleştiren, deneyen, araştıran ve anlayabilen nesillerin yetiştirilmesi büyük önem kazanmaktadır. Araştırma bu bağlamda; Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü öğrencilerinin Güncel Sanat'a yönelik tutumlarını incelemeyi amaçlamaktadır. Çalışma grubunu Türkiye'de ki Güzel Sanatlar Lisesi Resim Bölümü 12. sınıf öğrencilerinin oluşturduğu bu araştırmada, öğrencilerin tutumlarını ölçmek amacı ile Güncel Sanat'a yönelik tutum ölçeği geliştirilmiş ve geliştirilen ölçek doğrultusunda öğrencilere ait; cinsiyet, ikamet yeri, ebeveyn eğitim durumu ve ailenin gelir düzeyi faktörleri açısından tutumları incelenmiştir. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden olan tarama modeli kullanılmış, verilerin toplanmasında ise kişisel bilgi formu ve geliştirilen tutum ölçeği uygulanmıştır. Verilerin analizinde IBM SPSS paket programından yararlanılmış olup, alt amaçlar doğrultusunda araştırma bulgularına ulaşılmıştır. Elde edilen bulgular neticesinde sonuçlara ve sonuçlara ilişkin önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Today's art has entered a different era, moving away from earlier conceptions of art, from the creative process to the intellectual dimension, from exhibition to the use of materials. In today's world, where everything is changing rapidly, it is normal that new developments in art also affect art education in schools. For this reason, it is of great importance to raise generations that can catch the flow, question, criticise, try out, research and understand. In this context the study aims to investigate the attıtudes of fıne arts high school arts department students towards contemporary art. In this study, whose study group consisted of Grade 12 students of the Painting Department of the Art High School in Turkey, an attitude scale for contemporary art was developed to measure students' attitudes. In accordance with the developed scale, the factors of gender, place of residence, parents' educational level and family income level were examined. The survey model, which is one of the quantitative research methods, was used in the research, and the personal information form along with the developed attitude scale were used to collect data. The programme IBM SPSS was used to analyse the data and the research findings were obtained in accordance with the sub-objectives. As a result of the findings obtained, the results and suggestions on the results are included.