Farklı makro besin ögesi içeren akdeniz diyetinin non alkolik yağlı karaciğer hastalığı üzerindeki etkinliği
The effectiveness of mediterranean diet with different macro nutrients on NON alcoholic fatty liver disease
- Tez No: 810758
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT BAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Acıbadem Mehmet Ali Aydınlar Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 254
Özet
Non alkolik yağlı karaciğer hastalığı (NAYKH)'nın önlenmesi ve tedavisi için kılavuzlar, Akdeniz diyet modellerini önermektedir. Bu araştırma, ultrason ile NAYKH tanısı almış, insülin direnci olan obez bireylerde tipik Akdeniz diyeti, düşük karbonhidratlı Akdeniz diyeti ve düşük yağlı Akdeniz diyetinin biyokimyasal bulgular, yağlı karaciğer indeksi (FLI), antropometrik ölçümler ve vücut kompozisyonu üzerinde etkilerini araştırmak amacıyla 63 birey ile tamamlanmıştır. Bireyler üç gruba randomize edilerek 8 hafta boyunca ait olduğu grubun diyet protokolüne uygun olarak beslenmiş ve vücut analizleri yapılmıştır. Biyokimyasal parametrelere başlangıçta ve 8 haftalık müdahale sonunda bakılmıştır. Besin tüketim kayıtları araştırmanın başlangıcında, 4. hafta ve araştırma sonunda alınırken; fiziksel aktivite kaydı, besin tüketim sıklığı anketi ve Akdeniz diyeti bağlılık ölçeği araştırmanın başlangıcında uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Guidelines for the prevention and treatment of non-alcoholic fatty liver disease (NAFLD) recommend Mediterranean dietary patterns. This study was conducted with 63 individuals to investigate the effects of typical Mediterranean diet, lowcarbohydrate Mediterranean diet and low-fat Mediterranean diet on biochemical findings, fatty liver index (FLI), anthropometric measurements in insulin resistant, obese individuals diagnosed with NAFLD by ultrasound. Individuals were randomized into three groups and fed for 8 weeks with the diet protocol of the group they belonged to, and body analyzes were performed. Biochemical parameters were measured at baseline and at the end of the 8-week intervention. While food consumption records were taken at baseline, the end of 4th and 8th week; physical activity record, food consumption frequency questionnaire and Mediterranean diet adherence scale were applied at baseline.