Molecular mechanistic studies of stevioside in pancreatic cancer
Pankreas kanserinde steviositin moleküler mekanistik çalışması
- Tez No: 810769
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HÜSEYİN ÇİMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Pankreas kanseri, zayıf tanı ve 5 yıllık sağkalım oranı ile karakterize, oldukça agresif bir malign tümördür. 2020'de GLOBOCAN'a göre pankreas kanseri, her 100.000 kişiden 6'sının ölümüyle sonuçlanmış ve kansere bağlı ölümlerin yedinci önde gelen nedenidir. Artan glikoliz aktivitesi, pankreas kanserinin ilerlemesinde baskın değişiklik olarak kabul edilir; bununla birlikte, metastazın tetiklenmesi, PDAC'de OXPHOS gerektirir. Enerji dengesinin bozulması pankreas kanserinde metastatik ilerlemeyi engelleyebilir. Stevioside (ST), 3 glukoz molekülü içeren ve sıfır kalorili doğal tatlandırıcı olarak kullanılan bir diterpen glikozittir. Çalışmalar, ST'nin etkili bir anti-kanser aktivitesine sahip olduğunu göstermiştir. Ancak, hücresel düzeyde ST mekanizmasının etkisi belirsizliğini korumaktadır. Bu çalışmada, normal ve kanser pankreas duktal hücrelerinde steviosidin moleküler mekanizması incelenmiştir. MTS ve Annexin V-PI boyaması ile yapılan analiz, PDAC hücrelerinde ST ile ilişkili anti-proliferatif etki göstermiş ve apoptozu tetiklemiştir. Ek olarak, normal hücrede hiçbir büyüme inhibe edici etki görülmedi. Metastatik olmayan Panc 02 hücrelerinde, Rhodamine 123 ve MitoTracker Green sonuçları, mitokondriyal kütle ve iç zar potansiyelinde ST ile ilişkili azalmayı ortaya çıkarmıştır. ST, metabolik geçişin glikolize indüksiyonunu tetiklemiş ve LDHA ekspresyon seviyelerini 1,7 kat artırarak enerji krizini önlemiştir. Daha sonra, metastatik PANC-1 hücrelerinde ST, mitokondriyal kütleyi azaltarak ve iç zar potansiyelini artırarak mitokondride aşırı yüklenmeye ve enerji krizine neden olduğu gözlemlenmiştir ek olarak, ST tedavisine bağlı olarak hücresel ATP seviyeleri, %66 azalmıştır. Buna karşılık, HPNE hücrelerinde ST tedavisi, kusurlu mitokondrilerin ortadan kaldırılması tetiklenmiş ve hücresel ATP seviyeleri artmıştır. Sonuç olarak ST, pankreas kanseri ilerlemesinde enerji dengesinin ve mitokondrinin bozulması için potansiyel bir terapötik ajan olabilir.
Özet (Çeviri)
Pancreatic cancer is a highly aggressive malignant tumor that is characterized by poor diagnosis and a 5-year survival rate. In 2020, according to GLOBOCAN pancreatic cancer is the seventh leading cause of cancer-related deaths with which 6 of every 100,000 people died because of pancreatic cancer. Enhanced glycolysis is considered the dominant alteration in tumorigenesis of pancreatic cancer; however, the promotion of metastasis requires enhanced OXPHOS in PDAC. Disruption of the energy balance might inhibit the metastatic progression of pancreatic cancer. Stevioside (ST) is a diterpene glycoside containing 3 glucose molecules and used as a zero-calorie natural sweetener. Studies have shown that ST has an effective anti-cancer activity. However, the mechanism of action for ST at the cellular level remains unclear. In this study, the molecular mechanism of stevioside in normal and cancer pancreatic ductal cells was examined. Analysis by MTS and Annexin V-PI staining showed ST-related anti-proliferative effect and apoptosis in PDAC cells, and no growth inhibitory effect was induced in normal cells. In non-metastatic Panc 02 cells, Rhodamine 123 and MitoTracker Green FM results revealed an ST-related decrease in the mitochondrial mass and inner membrane potential. ST triggered induction of the metabolic switch to glycolysis, preventing energy crisis by increasing the LDHA expression levels by 1.7-fold. Next, ST has induced energy crisis and overload in mitochondria through elevated inner membrane potential and diminished mitochondrial mass in metastatic PANC-1 cells. Cellular ATP levels decreased by 44% due to ST treatment. In contrast, ST treatment in HPNE cells triggered the elimination of defective mitochondria and increase cellular ATP levels. In conclusion, ST might be a potential therapeutic agent for the disruption of energy balance and mitochondria in pancreatic cancer progression.