24VDC 36W flyback converter with EMC improvement for railway application
24VDC 36W demı̇ryolu uygulaması ı̇çı̇n EMC ı̇yı̇leştı̇rmelı̇ flyback dönüştürücü
  1. Tez No: 810777
  2. Yazar: ÖZKAN BİRİNCİ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ NEZİHE YILDIRAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 204
Özet
Günümüzde anahtarlamalı DC-DC güç kaynakları endüstride yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Düşük güçlerde geniş giriş gerilimi aralığı, giriş ve çıkış izolasyonu, güvenilirlik ve tasarım sadeliği nedeniyle flyback dönüştürücü railway endüstrisinde ön planda yer almaktadır. Flyback dönüştürücü verimi düşük olması nedeniyle yumuşak anahtarlama ve aktif kenetleme teknikleriyle verimi yükseltilmektedir. Bu durum yüksek maliyete neden olmaktadır. Bu tez çalışmasında sert anahtarlama tekniği ve pasif RC snubber kullanılarak literature göre yüksek verimli, endüstriye göre düşük maliyetli railway sistemlerinde led aydınlatma ihtiyacını karşılamak için EMC filtreli, DIMMABLE özellikli, EN 50155 ve EN 55015 Railway standartlarına uygun flyback dönüştürücü tasarımı amaçlanmaktadır. Tasarlanan flyback dönüştürücü DIM özellikli 77VDC-137.5VDC giriş gerilim aralığında, 24 VDC çıkış gerilimi, DIM modunda 20VDC çıkış gerilimi, 1.5A çıkış akımı, 36W gücü ve yaklaşık 90% verime sahiptir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, switching DC-DC power supplies are widely used in industry. The flyback converter is at the forefront of the railway industry due to its wide input voltage range at low powers, input and output isolation, reliability and simplicity of design. Due to the low efficiency of the flyback converter, soft switching and active clamping techniques are used to increase the efficiency, which results in high cost. In this thesis, it is aimed to design a flyback converter with high efficiency according to literature, low cost according to industry, EMC filtered, DIMMABLE, compliant with EN 50155 and EN 55015 Railway standards to meet the need for led lighting in railway systems by using hard switching technique and passive RC snubber. The designed flyback converter complies with EN 50155 and TS EN 50121 Railway standards. Flyback converter with DIM feature has 77VDC-137.5VDC input voltage range, 24 VDC output voltage, 20VDC output voltage in DIM mode, 1.5A output current, 36W power and approximately 90% efficiency.