A qualitative study on the role of school leadership for school improvement according to the perspective of the school principal (Sample from Erbil)
Okul müdürünün perspektifine göre okul gelişiminde okul liderliğinin rolü üzerine niteliksel bir araştırma (Erbil örneği)
  1. Tez No: 810788
  2. Yazar: YOUNS TAHIR ABDULLAH KHOSHNAW
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜLAY ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışma, Irak'ın Erbil kentindeki okul yöneticileri ve eğitim yönetimi profesörlerinin görüşlerine göre, okul liderliğinin okul gelişimindeki rolünü belirlemeyi amaçlamıştır. Araştırma durum çalışması desende yapılmıştır. Araştırmanın çalışma grubunu Erbil'deki ilköğretim okullarının müdürleri ile eğitim yönetimi profesörleri oluşturmaktadır. Amaçlı örnekleme yoluyla seçilen 15 kişiden oluşan katılımcı sayısı veri doygunluğuna göre belirlenmiştir. Veri toplamak için yarı yapılandırılmış görüşme formu kullanılmış, görüşme formu geliştirilirken uzman görüşü alınmıştır. Görüşmeler sonucunda elde edilen veriler içerik analizi yoluyla 25 tema altında toplanmıştır. Araştırmada, okul gelişimi açısından okul liderlerinin çeşitli katkılar yapabileceği sonucuna ulaşılmıştır. Buna göre, öğrencilerin gelişimi için iyileştirici stratejiler oluşturmak, okulun alt yapı ve teknolojik olanaklarını desteklemek, çocuklar için uygun bir öğrenme ortamı oluşturmak, öğrenciler için yüksek hedefler belirlemek, okul için açık, anlaşılır ve uzun vadeli hedefler belirlemek ve bunları açıklamak, öğretmen işbirliğini teşvik etmek ve okul çalışanlarını karar verme süreçlerine dahil etmek gibi stratejilerin okul gelişimi açısından önemli farklar yaratabileceği sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The current study was conducted with the aim of the role of school leadership in school improvement, according to the opinions of school administrators and professors of educational administration in Erbil, Iraq. The research was carried out in a case study design. The study group of the research consists of the principals of primary schools in Erbil and the professors of educational administration. The number of participants, consisting of 15 people selected through purposive sampling, was determined according to data saturation. A semi-structured interview form was used to collect data, and expert opinion was taken while developing the interview form. The data obtained as a result of the interviews were collected under 25 themes through content analysis. In the research, it was concluded that school leaders can make various contributions in terms of school improvement. Accordingly, creating remedial strategies for the development of students, supporting the school's infrastructure and technological opportunities, creating a suitable learning environment for students, setting high goals for students, setting and explaining clear, understandable and long-term goals for the school, encouraging teacher cooperation. It has been concluded that strategies such as including teacher and school staff in decision-making processes can make significant differences in terms of school improvement.