Comparative investigation of pilot decontamination scheme for spectral efficiency in uplink massive multiple input multiple output systems
Uplınk masif çoklu girişli çoklu çıkışlı sistemlerde spektral verimlilik için pilot arındırma şemasının karşılaştırmalı incelenmesi
- Tez No: 810787
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NECMİ SERKAN TEZEL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Elektrik Elektronik Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Communication technologies, in particular fifth-generation (5G) mobile phones, are currently developing around the world. Efforts have been made to develop communications infrastructure with the development of the 5G technology, which aims at to deliver very high data transfer rates of up to 20 Gbps. Moreover, this technology has a high capacity to provide services to network users. This important feature, along with reduced communication delays and high speed, is among the advantages of the 5G communications. This technology can also be effectively integrated with new technologies such as the Internet of Things (IoT). Communication delays in 5G networks occur less than in 4G networks and less energy is consumed at the nodes, which leads to energy savings in 5G networks. To study 5G communication technology, its infrastructure should be correctly optimized. Massive multi-input-multi-output (MIMO) systems are usually used in this type of communication network so that a large number of users are able to connect to the network and use its services. Massive MIMO systems are a good solution for 5G communication networks leveraging antennas to improve communication performance. To increase output communication power in 5G networks, the problem was optimized with the butterfly optimization algorithm (BOA). According to the simulation results, the proposed method outperformed other similar communication methods, such as the Random, SPRS, WGCPD and SPRS+WGCPD algorithms in terms of the signal-to-interference-plus-noise ratio (SINR) and rate of connection of users to the network.
Özet (Çeviri)
İletişim teknolojileri, özellikle beşinci nesil (5G) cep telefonları şu anda tüm dünyada gelişiyor. 20 Gbps'ye kadar çok yüksek veri aktarım hızları sunmayı hedefleyen 5G teknolojisinin gelişmesiyle iletişim altyapısı geliştirilmeye çalışılmıştır. Ayrıca, bu teknolojinin ağ kullanıcılarına hizmet sağlama kapasitesi yüksektir. Bu önemli özellik, azaltılmış iletişim gecikmeleri ve yüksek hız ile birlikte 5G iletişiminin avantajları arasında yer alıyor. Bu teknoloji aynı zamanda Nesnelerin İnterneti (IoT) gibi yeni teknolojilerle de etkili bir şekilde entegre edilebilir. 5G ağlarında iletişim gecikmeleri 4G ağlarına göre daha az olmakta ve düğümlerde daha az enerji tüketilmekte, bu da 5G ağlarında enerji tasarrufu sağlamaktadır. 5G iletişim teknolojisini incelemek için altyapısının doğru bir şekilde optimize edilmesi gerekir. Çok sayıda kullanıcının ağa bağlanabilmesi ve hizmetlerini kullanabilmesi için bu tür iletişim ağlarında genellikle büyük çok girişli çok çıkışlı (MIMO) sistemler kullanılır. Devasa MIMO sistemleri, iletişim performansını iyileştirmek için antenlerden yararlanan 5G iletişim ağları için iyi bir çözümdür. 5G ağlarında çıkış iletişim gücünü artırmak için kelebek optimizasyon algoritması (BOA) ile problem optimize edilmiştir. Simülasyon sonuçlarına göre önerilen yöntem, sinyal-parazit artı gürültü oranı (SINR) ve sinyal hızı açısından Random, SPRS, WGC PD ve SPRS+WGC PD algoritmaları gibi benzer diğer iletişim yöntemlerinden daha iyi performans göstermiştir. kullanıcıların ağa bağlanması.