Dinamik basınç dönüştürücülerin laboratuvar ortam sıcaklığı ve basıncındaki değişikliklere tepkisinin yarı statik/yarı dinamik ve tam dinamik kalibrasyon yöntemleriyle incelenmesi
Investigation of the effects of change in environmental temperature conditions of the laboratory on dynamic and quasi-static/quasi-dynamic pressure measurements
- Tez No: 810792
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL DEMİR, DOÇ. DR. BARIŞ ÖZLÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İmalat Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalışmada, dinamik basınç dönüştürücülerin laboratuvar ortam sıcaklığı ve basıncındaki değişikliklere tepkisinin yarı statik/yarı dinamik ve tam dinamik kalibrasyon yöntemleriyle incelenmesine odaklanılmıştır. Testler laboratuvar ortamında üç farklı basınçta (300 bar, 400 bar ve 500 bar) ve 4 farklı sıcaklıkta (19°C, 20°C, 21°C ve 22°C) gerçekleştirilmiştir. Çalışmasında kalibrasyon ve test uygulamalarında kullanılan dinamik alanda KİSTLER 6909 ve yarı Statik/yarı dinamik KİSTLER 6906 cihazları seçilmiştir. Yapılan ölçümlerde kullanılacak referans ve test olmak üzere 2 adet sensör tanımlanmıştır. Referans olarak KİSTLER 6229AK ve test numunesi olarak da KİSTLER 6962C2000 hazırlanmıştır. Hazırlanan test düzeneği ile belirlenen ortam sıcaklıklarında hem dinamik hem de yarı statik/yarı dinamik ölçümler alınarak test numunesinin hassasiyet katsayı belirlenerek iki yöntem arasında oluşacak farklar tespit edilmiştir. Sonuç olarak; Hassasiyet katsayılarının noktasal basınç değerlerine göre belirlenen sıcaklık aralığının ortalama ölçümünden noktasal sıcaklık değerinin hassasiyet katsayı farkları yarı statik/yarı dinamik ölçüm için en yüksek %0,084 dinamik ölçüm için ise %0,036 olarak hesaplanmıştır. Ayrıca hassasiyet katsayıları baz alınarak yarı statik/yarı dinamik sistem ile dinamik sistemin farkı % 0,29 olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the focus is on investigating the response of dynamic pressure transducers to changes in laboratory ambient temperature and pressure using quasi-static/semi-dynamic and full-dynamic calibration methods. The tests were carried out in a laboratory environment at three different pressures (300 bar, 400 bar and 500 bar) and at 4 different temperatures (19°C, 20°C, 21°C and 22°C). In the study, KİSTLER 6909 and semi-dynamic/semi-static KİSTLER 6906 devices were selected in the dynamic field used in calibration and test applications. Two sensors have been defined as reference and test to be used in the measurements. KISTLER 6229AK was prepared as a reference and KISTLER 6962C2000 as a test sample. The differences between the two methods were determined by determining the sensitivity coefficient of the test sample by taking both dynamic and semi-dynamic/semi-static measurements at the ambient temperatures determined by the prepared test setup. In conclusion; The sensitivity coefficient differences of the point temperature value from the average measurement of the temperature range determined according to the point pressure values of the sensitivity coefficients were calculated as 0.084% for the semi-dynamic semi-static measurement and 0.036% for the dynamic measurement. In addition, based on the sensitivity coefficients, the difference between the semi-dynamic and semi-static system and the dynamic system was calculated as 0.29%.