Gelemen üçgülü ve tek yıllık çimde ot verimi ve besin içeriği yönünden uygun karışım oranının belirlenmesi
Determination of the appropriate mixture ratio in terms of weed yield and nutrient content in gelemen clover and annual grasses
  1. Tez No: 810794
  2. Yazar: ZEYNEP SARAÇOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLKNUR AYAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çayır Mera ve Yem Bitkileri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Karadeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü'nün Ambarköprü deneme istasyonunda 2020–2021 yılları vejetasyon döneminde yürütülen çalışmada, Gelemen Üçgülü (Trifolium meneghinianum Clem.) ve tek yıllık çimde(Lolium multiflorum L.) ot verimi ve besin içeriği yönünden uygun karışım oranının belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada bitki materyali olarak İlkadım (İ) ve Kocayaşar (K) adlı tek yıllık çim çeşitleri ile Yörem 55 (G) Gelemen üçgülü çeşidi kullanılmıştır. Araştırmada; çeşitlerin yalın parsellerinin yanı sıra gelemen üçgülü ile farklı oranlarda karışımlarından oluşan 17 işlem yer almıştır. Ortalama yeşil ot verimi 2227.8 – 4066.0 kg/da, kuru ot verimi 464.0 – 911.5 kg/da arasında değişmiştir. Ortalama ham protein oranı %7.1-19.1, ADF oranı %23.8 ile 39.0, NDF oranı %32.8 ile 64.6 arasında belirlenmiştir. Çalışmada elde edilen kuru otun ortalama Ca oranı %0.43 ile 1.40, K oranı %1.45 ile 3.02, Mg oranı %0.15 ile 0.33, P oranı %0.29 ile 0.39, K/Ca+Mg oranı 1.76 ile 2.88 ve Ca/P oranı 1.42 ile 3.63 arasında değişmiştir. Kuru otun ortalama ADF oranı % 23.4 – 39.0, NDF oranı % 32.8 – 64.6, NYD değerleri ise 86.5-202.9 olarak belirlenmiştir. Karışımların hesaplanan alan eşdeğerlik oranlarına (LER) bakıldığında, birçok karışımın yalın ekimlerden üstün olduğu (LER≥1)belirlenmiştir.Çalışmadan elde edilen bir yıllık verilere göre en uygun karışımların 20G+80İ ve 30G+70İ olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Determination of tht appropriate mixture ratio in terms of weed yield and nutrient content in Gelemen clover (Trifolium meneghinianum Clem.) and annual grass (Lolium multiflorum L.) varieties in the study carried out at the Ambarköprü trial station of the Black Sea Agricultural Research Institute during the vegetation period of 2020-2021. intended. In the study, one-year grass varieties named İlkadım (İ) and Kocayaşar (K) and Yörem 55 (G) Gelemen clover were used as plant material. In the research; In addition to the plain plots of the cultivars, it consisted of 17 treatments using their mixtures with Gelemen clover. Average green grass yield was between 2227.8 – 4066.0 kg/da and hay yield ranged between 464.0 – 911.5 kg/da. Average crude protein ratio was 7.1-19.1%, ADF ratio was between 23.8% and 39.0%, NDF ratio was between 32.8% and 64.6%. The average Ca ratio obtained in the study was between 0.43% and 1.40, K ratio between 1.45% and 3.02%, Mg ratio between 0.15% and 0.33, P ratio between 0.29% and 0.39, K/Ca+Mg ratio between 1.76 and 2.88, and Ca/P ratio between 1.42 and 3.63. has changed. According to the data obtained from the study, it is determined as the most suitable mixtures 20G+80İ and 30G+70İ.