Uluslararası öğrencilerin Türkçe akademik yazma becerilerine yönelik ihtiyaç analizine dayalı ölçme aracı geliştirilmesi
Developing an assessment tool based on needs analysis for international students' Turkish academic writing skills
- Tez No: 810906
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞÜKRAN DİLİDÜZGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 389
Özet
Bu çalışmanın amacı, uluslararası öğrencilerin Türkçe akademik yazma becerilerine yönelik ihtiyaçlarını belirlemek ve bu ihtiyaçlar bağlamında sözü edilen beceriye ilişkin ölçme aracı geliştirmektir. Araştırmada, nitel ve nicel araştırma yönteminin bir arada kullanıldığı karma araştırma yöntemlerinden keşfedici sıralı desen kullanılmıştır. Araştırmanın nitel boyutunda; amaçlı örnekleme türleri içerisinde yer alan ölçüt örnekleme tekniği ile belirlenen uluslararası öğrencilerle, dil öğretim merkezlerinde/TÖMER'lerde görevli öğretim görevlileriyle/öğreticilerle ve uluslararası öğrencilerin alan derslerini yürüten öğretim üyeleriyle yarı yapılandırılmış şekilde tasarlanan görüşmeler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca yapılan görüşme analizleri sonucunda belirlenen gereksinimlerin öğrencilerin yazma ürünlerindeki yansımasını tespit etmek ve akademik yazma ihtiyaçlarını detaylandırmak için uluslararası öğrencilerden verilen bir yazma görevini gerçekleştirmeleri istenmiştir. Öğrencilerin yazma ürünlerindeki hatalar ve eksikler de göz önünde bulundurularak akademik yazmayı değerlendirmek için taslak dereceli puanlama anahtarı (DPA) oluşturulmuştur. Taslak DPA'nın geçerlik ve güvenirlik çalışması için de bir performans görevi tasarlanmış ve 157 uluslararası öğrencinin ürettiği bilimsel metinler bu ölçme aracı ile değerlendirilmiştir. Taslak DPA'nın geçerlik çalışması kapsamında Davis (1992) tekniği ile 10 uzmanın görüşü bağlamında kapsam ve açımlayıcı faktör analizi ile yapı geçerliği incelenmiştir. Güvenirlik çalışması kapsamında ise Cronbach Alpha katsayısı, 6 puanlayıcının değerlendirmeleri üzerinden Sınıf İçi Korelasyon ile Fleiss Kappa uyuşum katsayısı ve madde geçerliğine kanıt olarak madde-toplam korelâsyonları hesaplanmıştır. Çalışma sonucunda, DPA'nın son hâli 5 ölçüt ve 24 alt ölçütten oluşmuştur. Ölçütler, alt ölçütleriyle birlikte şöyle sıralanmaktadır: Biçim (Dil bilgisi, noktalama işaretleri, yazım kuralları, anlaşılırlık, sayfa düzeni), akademik söylem (Söz varlığı, cümle yapısı, üstsöylem belirleyicileri), metin yapısı (Konu, araştırmanın problem durumu ve amacı, bağdaşıklık, tutarlılık, paragraf yapısı, bilgileri sentezleme), plan ve düzenleme (Başlık, özet, anahtar sözcükler, giriş, başlıklandırma, gelişme, tartışma, sonuç ve öneriler), kaynaklardan yararlanma (Kaynakça, doğrudan ve dolaylı alıntı, akademik etik ilkeler). Araştırma sonucunda, geliştirilen dereceli puanlama anahtarının uluslararası öğrencilerin Türkçe akademik yazma becerilerini ölçebilecek nitelikte geçerli ve güvenilir bir ölçme aracı olduğu belirlenmiştir. Geliştirilen ölçme aracının; nesnel değerlendirme yapmaya yardımcı olması, öğrencilerin Türkçe akademik yazma becerilerinin gelişimine katkı sağlaması, hem öğretim görevlilerine/öğreticilere hem de öğrencilere/öğrenicilere ilgili becerinin başarımına ilişkin geri bildirim olanağı sunarak yol gösterici olması bağlamında alana katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to identify the needs of international students in terms of Turkish academic writing skills and to develop an assessment tool for the mentioned skill within the context of these needs. Exploratory sequential design, which combines qualitative and quantitative research approaches was employed in the study. In the qualitative dimension of the research; semi-structured interviews were conducted with international students determined by the criterion sampling technique, with the lecturers/teachers working at language teaching centers/TOMERs, and finally with the lecturers who conduct the field courses of international students. In addition, international students were asked to perform a writing task to determine the reflection of the needs obtained as a result of the interview analysis in the writing products of the students and to detail their academic writing needs. A draft rubric was created to evaluate academic writing, taking into account the errors and deficiencies in the students' writing products. A performance task was also designed for the validity and reliability study of the draft rubric, and the scientific texts produced by 157 international students were evaluated with this assessment tool. Within the scope of the validity study of the draft rubric, construct validity was examined with the Davis (1992) technique in the context of the opinion of 10 experts, with content and exploratory factor analysis. Within the scope of the reliability study, the Cronbach Alpha coefficient, Intra-Class Correlation over the evaluations of 6 raters, Fleiss Kappa coefficient of agreement, and item-total correlations as proof of item validity were calculated. As a result of the study, the final version of the rubric consisted of 5 criteria and 24 sub-criteria. The criteria, together with their sub-criteria, are listed as follows: Format (Grammar, punctuation, spelling rules, intelligibility, page layout), academic discourse (Vocabulary, sentence structure, metadiscourse determinants), text structure (Subject, problem status of the research and purpose, coherence, coherence, paragraph structure, synthesizing information), plan and arrangement (Title, abstract, keywords, introduction, titling, development, discussion, conclusion and suggestions), benefiting from sources (Bibliography, direct and indirect citation, academic ethical principles). As a result of the research, it has been determined that the rubric created is a valid and reliable assessment tool that can measure the Turkish academic writing skills of international students. It is thought that it will contribute to the field in terms of helping to make objective assessments, contributing to the development of students' Turkish academic writing skills, and providing feedback to both lecturers/teachers and students/learners on the performance of the relevant skill.