Yeni zelanda tavşanlarında bazı ekstremite kemiklerinin 3 boyutlu tarayıcı ve bilgisayarlı tomografi ile 3 boyutlu rekonstrüksiyonu
3d reconstruction of some limb bones in new zealand rabbits with 3d scanning and computed tomography
  1. Tez No: 810946
  2. Yazar: ALİ KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ORHUN DAYAN, PROF. DR. MUSTAFA KOPLAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Anatomi, Veteriner Hekimliği, Anatomy, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Anatomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bilgisayarlı tomografi (BT) hastalıkların tanı, teşhis ve tedavi sürecine yardımcı olmaktadır. Ayrıca anatomi alanında 3 boyutlu modelleme çalışmalarında da sıklıkla kullanılmaktadır. 3 boyutlu tarayıcılar ucuz, hızlı ve renkli tarama yeteneklerine sahip olmalarından dolayı başta mühendislik olmak üzere diğer alanlarda da kullanılmaktadır. Son yıllarda ise anatomi alanında 3 boyutlu tarayıcı cihazlarıyla yapılan çalışma sayıları artmaktadır. Literatürde bu iki yöntemin birbiriyle uyumları konusunda yapılan çalışmaların kısıtlı olduğu gözlenmiştir. Yapılan çalışmada 6 adet dişi 6 adet erkek toplam 12 adet erişkin tavşan kullanıldı. Bazı ekstremite kemikleri alınarak, Bilgisayarlı Tomografi ve 3 boyutlu tarayıcı kullanılarak 3 boyutlu rekonstrüksiyonları sağlandı. 3 boyutlu modeller üzerinde morfolojik inceleme yapılarak ve morfometrik ölçümler analiz edildi. Elde edilen veriler, yöntemlerin birbirine olan uyumları Bland-Altman analizine göre değerlendirildi. Modellerin değerlendirilmesi sonucu en uzun kemiğin tibia olduğu tespit edilmiştir. Yön karşılaştırılmasında bir parametre dışında sağ ve sol arasında istatistiksel olarak fark saptanmamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Computed tomography (CT) helps in the diagnosis, diagnosis and treatment of diseases. It is also frequently used in 3D modeling studies in the field of anatomy. Since 3D scanners are cheap, fast and have color scanning capabilities, they are also used in other fields, especially in engineering. In recent years, the number of studies conducted with 3D scanner devices in the field of anatomy has been increasing. It has been observed that there are limited studies on the compatibility of these two methods in the literature. A total of 12 adult rabbits, 6 females and 6 males, were used in the study. Some limb bones were taken and 3D reconstructions were made using Computed Tomography and 3D scanner. On the 3D models, morphological examination and morphometric measurements were analyzed. The data obtained were evaluated according to the Bland-Altman analysis of the compatibility of the methods. As a result of the evaluation of the models, it was determined that the longest bone was the tibia. There was no statistical difference between right and left except for one parameter in the direction comparison (p>0.05).