Beyaz Yeni Zelanda tavşanlarında canlı ağırlıklara bazı genetik parametreler
Some genetic parametres for live weight of New Zeland white rabbits
  1. Tez No: 88138
  2. Yazar: HALİL İBRAHİM YOLCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONER BALCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
oz BEYAZ YENİ ZELANDA TAVŞANLARINDA CANLI AĞIRLIKLARA AİT BAZI GENETİK PARAMETRELER HALİL İBRAHİM YOLCU YÜKSEK LİSANS TEZİ ZOOTEKNİ ANABİLİM DALI Ocak 1998, 35 sayfa Bu çalışmada, Beyaz Yeni Zelanda tavşanlarında Doğumdan 90. güne kadar ki dönemlere ait genetik parametreleri tahmin etmek amaçlanmıştır. Kalıtım derecelerinin tahmininde akrabaların benzerk^den yararlanılmıştır. Öz-üvey kardeş benzerliği dikkate alınarak ana, baba ve ana+baba varyans unsurlarından tüm çağlar için kalıtım dereceleri hesaplanmıştır. Kalıtım dereceleri I. generasyonda ham ve düzeltilmiş veriler kullanılarak 0.002-2.810 arasında, n. generasyonda ise 0.022-2.268 arasında tahmin edilmiştir. Ebeveyn-yavru regresyonunda tahmin edilen kaktım dereceleri ise 0.022-036 arasında bulunmuştur. ANAHTAR KELİMELER; Tavşan, canlı ağırlık, kalıtım derecesi. DANIŞMAN: DR. M. Soner BALCIOĞLU
Özet (Çeviri)
t,' ABSTRACT SOME GENETIC PARAMETERS FOR LIVE WEIGHT OF NEW ZELAND WHITE RABBITS HALİL İBRAHİM YOLCU MSC Thesis, Department of Animal Science January 1998, 35 Pages In this study, it was aimed to determine the estimation of genetic parameter for all ages from birth to 90 * day in New Zeland White Rabbits. Resemblance between relatives were used in order to estimate the heritabilities. Heritabilites for all ages were estimated from dam, sire and dam+sire variance components by using full and half sib resemblance method. Heritabilities were estimated by using standardized and raw data and found to be between 0.002-2.810 in the first generation and 0.022-2.268 in the second generation. The heritabilities obtained from parent-offspring regression were between 0.022-0.36. KEY WORDS : Rabbit, Live weight, Heritability. SUPERVISOR: Dr. M. Soner BALCIO?LU u