Tekstil klimalarının üfleme menfezlerinde kullanılan hava dağıtıcı pleytler üzerindeki akışın deneysel ve sayısal olarak incelenmesi
Experimental and numerical investigation of the flow on air distribution plates used in the blowing vents of textile air conditioners
  1. Tez No: 810955
  2. Yazar: EMRAH GÖNEN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÖZDEŞ ÇERMİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada, tekstil klimalarında şartlandırılmış proses havasının üretim alanına homojen dağıtılması ve ortamda bulunan elyaf tozu, uçuntu vb. kirleticilerin üretim alanından uzaklaştırılarak emme slotlarına yönlendirilmesi amacıyla kullanılan pleytlerin, geometrik yapısından kaynaklanan akış düzensizlikleri problem olarak ele alınmıştır. Bu problemin çözümüne yönelik yeni pleyt tasarımları gerçekleştirilerek deneysel ve sayısal olarak incelenmiştir. Deneysel çalışmaların yürütülmesi amacıyla Temsan Makina ve Tekstil San. Tic. A.Ş. Ar-Ge Merkezi Laboratuvarı'nda tekstil klima santralleri dağıtıcı kanalları ve menfez yapılarının benzetiminin yapılacağı deney düzeneği tasarlanarak imal edilmiştir. Deney düzeneğinde mevcut duruma ilişkin deneysel çalışmalar yürütülmüş olup, sayısal çalışmalar doğrulanmıştır. Daha önce yapılan sayısal çalışmalar sonucu ortaya koyulan iki pleyt geometrisi referans olarak alınmış ve deneysel olarak doğrulanan düzeneğin sayısal simülasyonunda tekrar çözümlenmiştir. Ardından referans alınan pleyt geometrileri üzerinde iyileştirmeler yapılarak iki farklı pleyt tasarımı daha gerçekleştirilmiştir. Mevcut durum dahil olmak üzere toplam dokuz pleyt geometrisinin homojen hava dağıtıcılığı incelenmiştir. Tasarım 9'un, menfezlerden çıkan hava akışını üretim alanına daha homojen bir şekilde yaydığı tespit edilmiş olup, istenmeyen akış yapılarının meydana gelmediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, flow irregularities arising from the geometric structure of the plates used in textile air conditioners to distribute the conditioned process air to the production area homogeneously and to direct the fiber dust and fly-like pollutants in the environment to the suction slots by removing them from the production area are considered as a problem. New plate designs for the solution of this problem were carried out and investigated experimentally and numerically. In order to carry out experimental studies, an experimental setup to simulate the distribution channels and grille structures of textile air handling units was designed and manufactured in Temsan Makina ve Tekstil San. Tic. A.Ş. Ar-Ge Merkezi Laboratory. Experimental studies on the current situation were carried out in the experimental setup, and numerical studies were confirmed. The two plate geometries, which were revealed as a result of the numerical studies carried out before, were taken as a reference and re-analyzed in the numerical simulation of the experimentally verified setup. Then, two different plate designs were carried out by making improvements on the reference plate geometries. The homogeneous air distribution of a total of nine plate geometries, including the current situation, was investigated. It has been determined that Design 9 spreads the air flow from the vents to the production area more homogeneously, and it has been observed that undesirable flow structures do not occur.