Âşık Ruhsatî'nin şiirlerinde halk hayatı ve kültürü
An analysis focused on folk life and culture on the selected poems of Âşık Ruhsatî
- Tez No: 811007
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET AÇA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Kültür Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Çalışmamız Âşık Ruhsatî'nin seçme şiirlerindeki“Halk Hayatı ve Kültürü”unsurlarının analizinden oluşmaktadır. Âşık Ruhsatî'nin 463 şiiri halk hayatı ve kültürü unsurları çerçevesinde okunarak derinlemesine incelenmiş ve çalışmamızın amacına hizmet edecek şiirler seçilmiştir. Seçtiğimiz şiirlerin önce tam metni verilmiş sonra şiirler bir bütün olarak kendi içinde analiz edilmiştir. Çalışmamızda yer alan şiirler günlük yaşamdan, geçiş ritüellerine; sosyal ve ekonomik yaşamdan eğitime kadar birçok konuda okurlarına ışık tutmaktadır. Şiirlerde bulunan yerel ifadeler, alkışlar-kargışlar ve nasihatler halk şairlerinin toplumu yönlendirmedeki etkin işlevlerini belgelemektedir. Çalışmamızın önemi, Âşık Ruhsatî'nin şiirleri ışığında hem âşığımızın şahsında hem de âşıklık geleneği genelinde ortaya konan ürünlerin halk hayatı ve kültürünü gelecek kuşaklara aktarmadaki rolüne dikkat çekmesidir. Bu amaçla bu çalışmada Âşık Ruhsatî'nin seçilen şiirlerindeki folklorik unsurlar tek tek incelenmiş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study consists of the analysis of the elements of“Folk Life and Culture”in Âşık Ruhsatî's selected poems. Âşık Ruhsatî's 463 poems were read within the framework of the elements of folk life and culture, and the poems that would serve the purpose of our study were selected. The full text of the selected poems was first given, and then the poems were analyzed as a whole. The poems in our work are from daily life to transition rituals; It sheds light on many issues from social and economic life to education. The local expressions, applauses and admonitions in the poems document the effective functions of the folk poets in directing the society. The importance of our study is that it draws attention to the role of the products revealed both in the person of our lover and in general in the tradition of minstrelsy in the light of Âşık Ruhsatî's poems, in transferring folk life and culture to future generations. For this purpose, in this study, the folkloric elements in the selected poems of Âşık Ruhsatî were examined and interpreted one by one.