The impact of Islamic work ethics on organisational performance and commitment, with Islamic human resource management as a mediator variable (Applied study in participation banks in Istanbul)
İslami iş ahlakının örgütsel performans ve bağlılık üzerindeki etkisi, aracı değişken olarak İslami insan kaynakları yönetimi (İstanbul katılım bankalarında uygulamalı bir çalışma)
- Tez No: 811013
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHMAN ÇALIK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 437
Özet
İslam yaşamın her alanına düzenlemeler getirmekte ve tüm müslümanları görevlerini etkin bir şeklide yerine getirmeleri konusunda uyarı ve tavsiyelerde bulunmaktadır. Bu çalışmada, İslami iş ahlakı, Kuran'da belirtilen ilkeler ve Hz. Muhammed'in söz ve uygulamaları ışığında vurgulanmakta ve tartışılmaktadır. Bu değerler ve etik, iyiyi teşvik etme ve kötü davranışa direnme taahhüdünü temsil etmektedir. Çalışmanın amacı, İstanbul'da bulunan katılım Bankalarının şubelerinde İslami iş ahlakı, İslami insan kaynakları yönetimi, örgütsel performans ve örgütsel bağlılık düzeylerini incelemektir. Ayrıca İslami iş ahlakının örgütsel performans ve örgütsel bağlılık üzerindeki ilişkilerini analiz ederken İslami insan kaynakları yönetiminin bu sonuçlar üzerinde aracı değişken olarak rolü ortaya koyulmaya çalışılmıştır. Çalışmada anket tekniği kullanarak nicel bir araştırma tekniği kullanmıştır. Anketler İstanbul ilinde bulunan üç özel katılım bankası ve üç kamu katılım bankasının 500 çalışanına dağıtılmıştır. Araştırmada 452 personel tarafından doldurulan anketler kullanılmıştır. Betimsel ve çıkarımsal analizler için veriler SPSS (26) yazılımı kullanılarak değerlendirilmiştir. Elde edilen bulgular, İslami iş ahlakının islami insan kaynakları yönetimi, örgütsel performans ve örgütsel bağlılık üzerinde önemli ve olumlu etkiler meydana getirdiğine dair kanıtlar sunmaktadır. Bunların yanı sıra İslami iş ahlakı ile örgütsel performans arasındaki ilişkide ve İslami iş ahlakı ile örgütsel bağlılık arasındaki ilişkide İslami insan kaynakları yönetimi faktörünün düzenleyici rolünün pozitif yönde olduğu gözlemlenmiştir. Bulgular, kuruluşlarda, özellikle Katılım bankalarında İslami bir etik ortam oluşturmanın önemli bir görev olduğunu da açıkça ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Islam imposes regulations on every aspect of life and warns and advises all Muslims to fulfill their duties effectively. In this study, Islamic work ethics are highlighted and discussed in light of the principles outlined in the Holy Quran and the Prophet Muhammad's practices and sayings. These values and ethics represent a commitment to promote good and resist bad conduct. The study examines Islamic work ethics, human resource management, and organisational performance and commitment in participation banking institutions in Istanbul. A further objective is to analyze the influences of Islamic work ethics on organisational performance and commitment and the role of Islamic human resource management as a mediator variable. The study utilized a method for quantitative research and utilized questionnaire surveys distributed to 500 staff members of three private and three public participation banks in Istanbul province and completed by 452. The descriptive and inferential analysis data were evaluated using SPSS (26) software. The findings provide evidence that the Islamic work ethic has significant and positive effects on Islamic human resource management, organizational performance, and commitment. Additionally, the regulatory role of Islamic human resource management is positive in the relationship between Islamic work ethics and organisational performance and between Islamic work ethics and organisational commitment. The results demonstrate the significance of establishing an Islamic ethical environment inside organizations, particularly participation banking institutions.