Belediyelerde insan kaynakları yönetimi
Human resources management in municipalities
  1. Tez No: 811016
  2. Yazar: TAHA GÖRAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Türkiye'de özel yönetim tekniklerinin kamu yönetimi sistemine transfer edilmesi çalışmaları 2000'li yıllardan sonra etkisini daha fazla hissettirmiştir. Özellikle, personel yönetimine ilişkin idari kurum ve kuruluşlardaki iş görenlerde görülen verimsizlik, yönetim sisteminde bir değişikliğe gidilmesi gerekliliğini göstermiştir. Bu değişikliklerin en önemlisi de personel yönetiminden insan kaynakları yönetimine geçiş olarak kabul edilmektedir. İnsan kaynakları yönetimi, yönetim sistemi içerisindeki en değerli varlığı birey olarak tanımlamakta ve bireyin gelişimine açık olan bütün etmenlerin kabul edilmesi gerekiliğine vurgu yapmaktadır. İnsan kaynakları yönetiminin en fazla uygulanılmaya çalışıldığı kurumlardan biri başkanının seçilerek oluşturulduğu ve mahalli nitelikteki müşterek ihtiyaçlara en kolay şekilde ulaşımı sağlayan yerel yönetim kuruluşlarından, belediyelerdir. Bu bağlamda bu çalışma, belediyelerdeki insan kaynakları yönetim sisteminin kapsamını incelemeyi esas almıştır. İnsan kaynakları yönetiminin belediyelerdeki uygulanabilirliğini analiz etmek çalışmanın temel amacıdır. Çalışmada, nitel bir araştırma yöntemi kullanılmış ve döküman analizi yapılmıştır. Çalışma sonucunda belediyelerin insan kaynaları yönetim anlayışını önemli ölçülere taşıyan boyutlarda bir gelişim gösterdiği anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The transfer of private management techniques to the public management system in Turkey has made its impact felt more after the 2000s. In particular, the inefficiency seen in the employees in the administrative institutions and organizations related to personnel management has shown the necessity of making a change in the management system. The most important of these changes is accepted as the transition from personnel management to human resources management. Human resources management defines the most valuable asset in the management system as the individual and emphasizes the necessity of accepting all the factors that are open to the development of the individual. One of the institutions where human resources management is tried to be applied the most is the municipalities, which are local government organizations that provide the easiest access to the common needs of the local nature. In this context, this study is based on examining the scope of human resources management system in municipalities. Analyzing the applicability of human resources management in municipalities is the main purpose of the study. In the study, a qualitative research method was used and document analysis was performed. As a result of the study, it has been understood that municipalities have shown a development in dimensions that carry the understanding of human resources management to significant dimensions.