Artemisinin MDA-MB 231 ve L929 hücre hattı üzerine koruyucu etkileri
Protective effects of artemisinin on MDA-MB 231 and L929 cell line
- Tez No: 811086
- Danışmanlar: PROF. DR. DİLEK PANDIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yozgat Bozok Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Kanser, hücrenin normal yaşam döngüsünü kontrol altında tutan gen dengesinin bozulması ile düzensiz ve ölümsüz yaşam döngüsüne geçmesi ile ortaya çıkmaktadır. Kanser vücut homeostazisine ters yönde bağımsız yaşar hale gelmesi, hatta homeostazise zarar vermesi olarak tanımlanmaktadır. Meme kanseri ise, meme epitelyal dokusunda malign hücrelerin kontrolsüz büyümesi ile karakterize edilmektedir. Bu çalışmada, MDA-MB-231 meme kanseri hücre hattı ile beraber Fibroblast L929 sağlıklı hücre hattı kontrol amaçlı kullanıldı. MDA-MB-231 ve L929 hücre hattına uygulanan Artemisinin hücre hatları üzerindeki koruyucu etkileri MTT Testi (hücre canlılığının belirlenmesi), Komet Testi ve antioksidan enzim aktivite ölçüm yöntemleri kullanılarak belirlendi. Bitkisel bir özüt olan Artemisinin uygulama gruplarının çalışmada kullanılan hücre hatları üzerinde uygun dozlarda etki gösterdiği tespit edildi. İlerdeki çalışmalarda moleküler mekanizmalarının açıklanması, farmakolojik olarak Artemisinin yaygınlaşmasında büyük önem taşıyacaktır.
Özet (Çeviri)
Cancer occurs when the balance of genes that control the normal life cycle of a cell is disrupted, leading to uncontrolled and immortalized cell growth. Cancer is defined as the disruption of the body's homeostasis, even causing damage to homeostasis. Breast cancer is characterized by uncontrolled growth of malignant cells in the epithelial tissue of the breast. In this study, the MDA-MB-231 breast cancer cell line was used along with the Fibroblast L929 healthy cell line as a control. The protective effects of Artemisinin on MDA-MB-231 and L929 cell lines were determined using the MTT assay (Cell Viability Determination), Comet assay, and antioxidant enzyme activity measurement methods. It was found that Artemisinin, a plant extract, had an appropriate effect on the cell lines used in the study at suitable doses. Investigating the molecular mechanisms in future studies will be of great importance in the widespread use of Artemisinin pharmacologically.