Tam sayılarda çarpma ve bölme işlemi öğretiminde sanal manipülatif kullanımının 7.sınıf öğrencilerinin akademik başarısına etkisi ve öğrenci görüşleri
The effect of using virtual manipulatives in teaching of multiplication and division of integers on academic achievement at 7th grade students and students views
  1. Tez No: 811107
  2. Yazar: AYSUN YURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM KEPCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Bu çalışmanın amacı, tam sayılarda çarpma ve bölme işlemleri konusunda sanal manipülatif kullanımının 7.sınıf öğrencilerinin akademik başarılarına olan etkisini incelemek ve öğrencilerin matematik derslerinde sanal manipülatif kullanımı konusundaki görüşlerini belirlemektir. Araştırma, 2022-2023 eğitim öğretim yılında Kastamonu ili merkez ilçesinde bulunan bir devlet ortaokulunun 7.sınıfındaki iki farklı şubeye kayıtlı toplam 30 öğrenci ile gerçekleşmiştir. Araştırmada çalışma grubunun seçilmesi, grupların okuldaki akademik başarıları yönünden birbirine yakın olduğu şubeler olmakla birlikte grup eşleştirme yöntemi ile gerçekleştirilmiştir. Grupların denkliği, araştırma öncesinde her iki gruba da uygulanan tam sayılarda toplama işlemi konusunda hazırlanmış“Hazır bulunuşluk Testi”ile belirlenmiştir. Araştırmacı tarafından yapılan uygulama 2 hafta boyunca ve 10 ders saati süresini kapsayacak şekilde planlanmıştır. Bu araştırmada deney grubunda iki hafta boyunca 7.sınıf 'Tam sayılarda çarpma ve bölme işlemi' konusuna ait her bir kazanıma yönelik olarak hazırlanan sanal manipülatifler destekli ders işleniş süreci gerçekleştirilirken; kontrol grubunda ise var olan programa bağlı olacak şekilde öğretmen merkezli ders işlenişi gerçekleştirilmiştir. Deney ve kontrol gruplarında araştırmacı tarafından konu ve kazanımların işlenişi eğitimi verildikten sonra, araştırmanın nicel verileri, araştırmacı tarafından hazırlanan Başarı Değerlendirme Testi uygulanarak elde edilmiştir. Nicel verilerin analizi neticesinde tam sayılarda çarpma işlemi konusunda deney grubu lehine anlamlı düzeyde farklılık tespit edilmiştir. Araştırmanın nitel boyutu verileri ise sadece deney grubu öğrencilerine görüşme formu doldurtularak öğrencilerin sanal manipülatifler ile ilgili görüşleri ve uygulama süreci hakkındaki düşünceleri alınarak elde edilmiştir. Yarı yapılandırılmış görüşme formuyla deney grubu öğrencilerden elde edilen veriler, içerik analizi yardımıyla sınıflandırma yaparak anlamlı hale getirilmiştir. Nitel verilerin analizi neticesinde göre, öğrencilerin sanal manipülatif hakkında çoğunluğunun olumlu görüşlere sahip oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the effect of using virtual manipulatives on multiplication and division operations of integers on the academic achievement of 7th grade students and to determine students' views on the use of virtual manipulatives in mathematics lessons. The research was carried out with a total of 30 students enrolled in two different branches in the 7th grade of a public secondary school located in the central district of Kastamonu province in the 2022-2023 academic year. The selection of the study group in the research was carried out by group matching method, although there were branches where the groups were close to each other in terms of academic success at school. The equivalence of the groups was determined with the“Readiness Test”prepared for the addition of whole numbers applied to both groups before the research. The application made by the researcher was planned for 2 weeks and to cover 10 lesson hours. In this study, while teaching the lesson with the support of virtual manipulatives prepared for each outcome of the 7th grade 'Multiplication and division in integers' topic for two weeks in the experimental group; In the control group, teacher-centered lessons were taught depending on the existing program. After the researcher gave training on the subject and learning outcomes in the experimental and control groups, the quantitative data of the research were obtained by applying the Success Evaluation Test prepared by the researcher. As a result of the analysis of the quantitative data, a significant difference was found in favor of the experimental group in the multiplication of integers. The data of the qualitative dimension of the research were obtained only by having the experimental group students fill out the interview form and taking the opinions of the students about virtual manipulatives and their thoughts about the application process. The data obtained from the experimental group students with the semi-structured interview form were made meaningful by classification with the help of content analysis. As a result of the analysis of the qualitative data, it was seen that the majority of the students had positive opinions about virtual manipulative.